Gdzie na wycieczkę?

with Brak komentarzy

Chciałabym Was zaprosić do Siedliska. Jest to wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska, sąsiadująca przy granicy polsko- ukraińskiej z Hrebenne. Pełne atrakcji okolica oraz wspaniałe krajobrazy zachwycają każdego.

Bardzo liczne są kapliczki.

Tekst z tablicy

„Źródła historyczne datują początek istnienia osady Siedliska na XV w, gdy dzierżawcą królewskiej wsi Siedliska był Jacko Dzieduszycki herbu Sas. W tym to okresie miejscowe ziemie doznawały dotkliwych najazdów tatarskich w wyniku których tylko nieliczni mieszkańcy uszli z życiem…

Tereny te w XVI i XVII były również pustoszone przez wojska Bohdana Chmielnickiego i najazdy Jerzego Rakoczego.

Podczas wojny z Turcją w 1672 r. wojskami polskimi dowodził hetman Jan Sobieski, późniejszy król Jan III Sobieski. Wówczas to wg legendy, po zwycięskiej bitwie z Tatarami hetman miał odpoczywać w cieniu jednego z tutejszych dębów.

Polegli w Bitwie Tatarzy zostali pochowani na wzgórzu w kurhanie, usypanym w kształcie półksiężyca.”

Na wzgórku w powyżej tablicy stoi prosty krzyż z delikatnie rozszerzającymi się ramionami. Forma krzyża wykutego z jednego kawałka raczej nawiązuje do starych krzyży bruśnieńskich, wykonywanych w poprzednich wiekach. Ten został wykonany najprawdopodobniej całkiem niedawno. Krzyż z bardzo małym wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa ustawiony jest w kamiennej grubej podstawie, która z kolei stoi, na kolejnej usytuowanej już w ziemi podstawie. Jest to chyba już podstawa wykonana z betonu. Całość jest pomalowana białą farbą. Na szerokim cokole, na którym stanął krzyż umieszczona jest współczesna tabliczka z inskrypcją.

Z czego słyną Siedliska?

Siedliska słyną ze skamieniałych pni drzew, Są to skamieniałe pnie drzew trzeciorzędowych – powstałe ok. 13 mln lat temu. Jest to największe skupisko tego rodzaju w Polsce, a nawet jedno z największych w Europie.

Niezwykłą atrakcją turystyczną Siedliska jest wiejskie muzeum – otwarte w 2003 roku. Znajduje się ono w budynku byłej szkoły podstawowej, przebudowanej i odnowionej w czynie społecznym przez mieszkańców. Na muzeum składają się trzy izby tzw. izby tematyczne:

Pierwsza izba drzew skamieniałych – jest szczególnie cenna, ponieważ tego typu zbiór jest największy w Polsce. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach.

Druga izba myśliwska – w niej znajdują się trofea myśliwskie (poroża, skóry z dzika i duża z wilka) oraz sprzęt służący do polowania.

Trzecia izba gospodarstwa domowego – znajduje się w niej sprzęt gospodarstwa domowego: cepy, kołowrotki, glinianki, garnki, lampy, niecki, stół stolarski, żelazka na duszę.

Ciekawostką jest to, że Jan Długosz miejscowym sosnom przypisywał tajemniczą zdolność ulegania skrzemienieniu zaledwie po kilku latach od ścięcia. W rzeczywistości występujące licznie w okolicy Siedlisk okazy skamieniałych drzew to szczątki gatunku Taxodioxylon taxodii.

Zwiedzając to miejsce nie mogłam zadać sobie pytania,  na czym polega zjawisko skamienienia?

Zjawisko krzemienienia polegało na zmianie organicznej substancji drzewnej w nieograniczoną krzemionkę, która w sprzyjających chemicznie warunkach, gorącym morzu, po prostu zastępowała komórki roślinne. Krzemionka w fantastyczny sposób, z najdrobniejszymi detalami odtwarzała wygląd drzew, do tego stopnia, że drzewo skamieniałe tylko czasami można odróżnić od naturalnego przez dotyk i ocenę temperatury.

Rzeczywiście dotykałam drzewa i nie jest tak zimnie jak skała 🙂

Autor: mgr. Małgorzata Domańska – instruktor terapii zajęciowej, pedagog opiekuńczo- wychowawczy, pracownik socjalny, technik technolog żywienia zbiorowego.

Zostaw swój komentarz