Jak to się zaczęło
Dawno, dawno temu kiedy ludzie polowali na dinozaury… wróć, aż tak dawno to nie było, ale zaczęło się to prawie 30 lat temu, moja pierwsza styczność z makramą była na lekcji techniki w szkole podstawowej, był to jak pamiętam kwietnik z makramy wiszący na doniczkę.
Potem sprawa ucichła, aż do niesławnego wybuchu pandemii w 2020 r. Zacząłem próby z szydełkiem ale mi to totalnie nie wychodziło, dostałem propozycję abym spróbował z makramą ze sznurka jutowego. Jako że jestem osobą, która nie unika wyzwań, pomyślałem że czemu nie, zwłaszcza że ze sznurkiem jutowym miałem już wcześniej do czynienia. Rozpocząłem od nauki splotów, abym mógł zrobić łapacz snów. Potem dołączyłem do kilku grup makramowych na Facebooku, zacząłem czytać poradniki i książki, patrzeć na tutoriale na YouTube- i tak wsiąkłem w świat sznurka i makramy.
Podstawowe sploty:
- węzeł mocujący – sznurek wiążący składamy na pół i wsuwamy od góry pod sznurek mocujący czy też profil drewniany (w zależności co macie w planach, drut itp.) Następnie przez utworzoną ze sznurka pętlę należy przełożyć oba zwisające końce sznurka i mocno zaciągnąć .
- węzeł płaski, często nazywany tkackim – wiążę się go z czterech sznurków, z czego dwa sznurki zewnętrzne – pierwszy i czwarty – noszą nazwę wiążących (lub oplatających), a dwa sznurki środkowe nazywają się rdzeniem węzła lub nitkami wiodącymi. W trakcie wykonywania węzła płaskiego sznurki środkowe muszą być ciągle napięte, przekładamy tylko sznurki boczne.
W pierwszym kroku przekładamy pierwszy sznurek pod czwarty
Następnie czwarty sznurek przekładamy pod sznurkami środkowymi przez pętelkę powstałą w pierwszym sznurku.
Aby zacisnąć ten węzeł, ciągniemy końce sznurków zewnętrznych.
W kolejnych krokach idziemy w odwrotnym kierunku – 4 sznurek przekładamy pod pierwszy nad sznurkami środkowymi, a pierwszy przez pętelkę powstałą w czwartym (pod sznurkami środkowymi).
Powtarzając ten węzeł uzyskujemy taki wzór.
- węzeł spiralny- wykonujemy go podobnie jak węzeł płaski, ale różnica jest taka, że wiążemy cały czas węzeł w jedną stronę, nie zmieniając kierunku wiązania (cały czas z lewej albo z prawej). Od kierunku wiązania zależy również końcowy efekt naszej makramy.
- węzeł rypsowy (ten węzeł jest również znany jako żeberkowy) – w zależności od kierunku wiązania węzłów żebrowych, uzyskamy odmienny efekt końcowy. Najczęściej stosowanymi są węzły żebrowe poziome oraz skośne. Poziome można wiązać od lewej strony do prawej oraz od prawej do lewej. W ten sposób wiążąc, bez zmieniania sznurka wiodącego, otrzyma się równy pas splotu. Natomiast węzły żebrowe skośne stosuje się do tworzenia wzorów geometrycznych, takich jak kwadraty, romby, trójkąty, owale oraz motywy muszelek, fasolki itp. Oprócz tego są węzły żebrowe pionowe najczęściej stosowane w makatkach (ale osobiście ja tego nie używam).
Pierwszy sznurek z lewej strony jest naszym sznurkiem wiodącym, który trzymamy cały czas napięty, na tym sznurku za pomocą drugiego w kolejności wykonujemy pętelkę. Na końcu zaciskamy.
Następnie tym samym sznurkiem , wykonujemy drugą pętelkę na naszym sznurku wiodącym. Zaciskamy.
Teraz następnym sznurkiem w kolejności wykonujemy 2 pętelki na sznurku wiodącym. Powtarzamy te kroki, aż do ostatniego sznurka. Każdy ze sznurków oplata sznurek wiodący dwukrotnie.
A oto przykład co można zrobić korzystając z tych splotów
Narzędzia:
- podstawowe narzędzia:
-nożyczki najlepiej krawieckie, zarezerwowane tylko i wyłącznie do sznurka,
– miara krawiecka (tzw. metrówka),
– szpilki,
– podkładka np. korkowa.
- dodatkowe, choć nie zawsze potrzebne:
– zapalniczka, do przetapiania końcówek sznurka poliestrowego,
– klej magic lub wikol, do podklejania końcówek sznurka bawełnianego,
– krochmal, do usztywniania niektórych wzorów,
– podkładka z klipsem (clipboard) do przytrzymywania podczas pracy np. łapaczy snów.
SZNUREK – dobór odpowiedniego sznurka do wzoru to podstawa, oczywiście każdy ma swoje preferencje, moje trzy kryteria podziału sznurków to: grubość, sposób splotu sznurka oraz materiał.
Ja wyróżniam używam dwa rodzaje:
sznurek bawełniany pleciony lub
sznurek skręcony ozdobny- poliester
MATERIAŁ – ja pracuje na trzech rodzajach:
– jutowy, dość sztywny najmniej wdzięczny, używam do łapaczy snów, może być na kwietniki, ewentualnie na jakieś próbne podejścia do nowego wzorów,
– poliestrowy, miękki, charakteryzuje się tym, że po użyciu zapalniczki się nie pali tylko przytapia i przykleja na końcówkach, co się przydaje przy różnych zakończeniach,
– mój ulubiony: bawełniany, miękki, bardzo dobrze się z niego plecie, z bawełnianego po rozczesaniu można uzyskać bardzo ciekawy efekt.
Moje pomysły na usprawnienie pracy – poduszka, igła z drutu, szydełko, agrafki
Pracując w domu i na warsztacie miałem pewne problemy i aby ułatwić sobie prace ze sznurkiem musiałem „wymyślić” pewne usprawnienia, o których nie czytałem czy też nie widziałem na tutorialach, i trzeba przyznać że to działa i bardzo pomaga.
- poduszka – mój pomysł na coś, do czego mocuje sznurki (zamiast np. tablicy korkowej) – cienka sztywna sklejka/pilśnia mocna tektura w kształcie kwadratu o wymiarach ok 20×20 cm, obszyta materiałem (zużyte prześcieradło/ poszewka), a między sztywnym podłożem a materiałem wypełnienie z kawałków szmatek i resztek sznurka)
- „igła” z drutu – w niektórych wzorach potrzeba sznurkiem przeszyć wzór lub przez oczka między węzłami, niektórzy się meczą na rożne sposoby lub używają wielkich igieł i dużej średnicy oczka – kawałek mocnego, sztywnego, cienkiego drutu stalowego, złożony na pól i mocno ściśnięty przez całą długość oprócz górnej części tworzące oczko, przez które ma przechodzić sznurek , a od dołu dodatkowo końcówki połączone taśmą bezbarwną,
- agrafki – pomagają do zachowania pętli (np. przy wzorze kłosa lub często przy węźle krawatowym),
- szydełko – stosuję je do zakładania koralików na sznurek,
Wyszukiwanie wzorów, praca nad danych wzorem i tutorialem (w tym translator www, tabela proporcji grubość/długość):
Przy wyszukiwaniu wzorów i tutoriali najczęściej korzystam z YouTube, ale też i z grup makramowych na Facebooku. Jako że większość dobrych i ciekawych wzorów i tutoriali jest w języku angielskim, hiszpańskim lub pisane cyrylicą, a czasem azjatyckim, moim podstawowym narzędziem pomocniczym jest translator internetowy deepl.com oraz sporadycznie translator zdjęć/obrazów Google. Oczywiście mam pewne kryteria którymi się kieruję, są to:
- czego szukam, np. motyw zwierzęcy , bożonarodzeniowy, itp.
- sznurek, z którego jest wykonany, np. odrzucam wszystko co jest np. ze sznurka poliestrowego o grubości poniżej 1,5 mm
- sposób wykonania, jeśli widzę że to na dany czas jeszcze stanowczo przekracza moje umiejętności to po co się pchać i stresować,
- czy się wzór podoba innym, tutaj korzystam z pomocy i opinii innych osób, np. w WTZ pani Asi lub Malwiny, a domu z opinii żony i córki.
Praca nad wzorem z tutorialem na przykładzie tutorialu filmowego:
– przeglądam cały tutorial,
– rozwijam opis filmu, sprawdzam jakie są potrzebne materiały i grubości sznurków, jeśli jest potrzeba to korzystam z translatora online,
– przygotowuję potrzebne materiały, przycinam na długość sznurki, jeśli jest potrzeba (mam inną grubość sznurka niż w filmie) to korzystam z tabeli proporcji grubość/grubość długość,
– etapami , krok po kroku, wykonuję wzór, jeśli jest potrzeba to przewijam dany etap nawet kilka razy.
Z tutorialem opisowym ze zdjęciami jest prościej, ewentualnie tekst sobie tłumaczę (ach te magiczne klawisze ctrl+c, ctrl+v).
Własnych wzorów pierwsze próby:
W porównaniu do innych osób z grup makramowych czy też zawodowców, nie uważam się za specjalistę czy też osobę bardzo zaawansowaną w makramie, raczej jako amatora na średnim etapie. Mimo to, mam już pierwsze własne wzory, które wykonałem całkowicie od zera, bazując na umiejętnościach, które nabyłem i tutorialach które poznałem.
Zachęcam do udanej zabawy, proszę teraz o pytania, na które postaram się udzielić odpowiedzi zgodnie z moją wiedzą i umiejętnościami, a w razie potrzeby mogę się podzielić źródłami z których korzystałem.
Autor: Obserwator – Włóczykij
Red.Justyna Kosowska
(zdjęcia do instruktażu zaczerpnięte ze stron: pixabay, https://beatja.pl/ , https://www.marhericrafts.pl/ , https://zglowawsznurkach.pl/ )
Komentarze
pracownia KiPR
Gratulujemy talentu i wytrwałości 😉
Uczestnicy z pracowni porządkowo - dekoratorskiej
Myślimy, że tworzenie makram to bardzo oryginalna pasja, czy też hobby. Także ciekawi nas ile czasu potrzeba, by nauczyć się dobrych podstaw tej sztuki. Jaka byłaby cena takiego arcydzieła i gdzie można je zakupić? Czy jest możliwość zamówienia u MISTRZA własnych motywów lub wzorów? 🙂
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia!
Mateusz
Masz talent! Gratuluje!
Anonim
Panie Pawle, ma Pan ogromny talent!
Instruktor z pracowni pamiątkarstwa
Panie Pawle 🙂 Bardzo się cieszę, że makrama stała się Pana pasją! Tworzy Pan niesamowite rzeczy z makramy i myślę, że może być Pan dumny ze swoich osiągnięć. Oby tak dalej 😉
Pozdrawiam!
kierownik WTZ
Po przeczytaniu artykułu nie mam wątpliwości, że to Pana pasja:). Jestem też bardzo ciekawa, z której swojej makramy jest Pan najbardziej zadowolony.