Najdziwniejsze ryby świata – czyli subiektywny przegląd świata ryb

with 4 komentarze

konik morski

Wszyscy wiedzą co to jest ryba, jaki zwykle ma kształt, jak się rozmnaża, porusza, gdzie żyje. Jednak w świecie zwierząt są ryby niezwykłe, wyróżniające się czymś niespotykanym, odmiennym od standardów uznanych za rybie cechy. Oto mój subiektywny wybór takich okazów.

Jedyny facet w ciąży – Pławikonik, znany też jako konik morski

Niezwykły wygląd u niego to nie wszystko. Kształtem głowy przypomina nasze konie. Fascynujący jest jednak u niego rytuał godowy i to co się dzieje dalej. Podczas tego rytuału, samica składa jaja do specjalnej torby w brzuchu samca, gdzie zapłodnione jajeczka się rozwijają, a podczas porodu, przez otwór w brzuchu, wydostają się maleńkie, ale już w pełni ukształtowane koniki morskie.

ciąża konika morskiego

Najsłynniejsza smutna rybka – Blobfish

Wyłowiona na powierzchnię, wygląda jak smutny kawałek galaretowatej masy, natomiast w swoim środowisku naturalnym, wygląda inaczej – jest to sprawka ciśnienia wody na wielkich głębokościach, w których ona żyje. Jest rzadko widywana przez ludzi, przede wszystkim dlatego, że żyje na dużych głębokościach dochodzących nawet do 800 metrów. Ponieważ ciśnienie jest tam kilkadziesiąt razy wyższe niż na poziomie morza, ryba pływa dzięki temu, że jej mięśnie to w znacznej mierze galaretowata masa o gęstości niewiele mniejszej niż gęstość wody.

Na zdjęciu po lewej stronie jest w swoim środowisku naturalnym, po prawej wyłowiona.

blobfish

Gadająca grzebiąca polska ryba – Kurek czerwony

Rodzina kurkowatych zawdzięcza swą nazwę temu, że jej przedstawiciele… gdaczą. No, może nie dosłownie, ale wielu osobom dźwięk, który wydają, przypomina gdakanie kury. Wynika to z budowy ich ciała – nieproporcjonalnie duża, ciężka głowa (obudowana płytkami kostnymi niczym hełmem) musiała zostać zrównoważona przez duży pęcherz pławny, który stanowi ponad połowę ciała tej ryby. Przez to jaki jest wielki, daje doskonałą akustykę i potęguje głośność dźwięków, jakie wydają drgania mięśni go okalających.

Kurkowate mają jeszcze jedną niezwykłą cechę, która również mogła być powodem tego, jak zostały nazwane. Ryby te zostały wyposażone w wypustki przypominające trochę cienkie palce. Kurek czerwony i cała jego familia to rodziny przydenne, a palczaste wyrostki są wykorzystywane przez nie do grzebania w dnie w poszukiwaniu pokarmu. Wypustki są na tyle sprawne, że ryba jest w stanie nawet odwrócić nimi kamień! A z odległości wygląda to tak, jakby ryba sobie chodziła po dnie.

kurkowate

Ludzkie ząbki mam – Paku czarnopłetwy znany jako „obcinacz jąder”

Jej ciało ma kształt podobny do piranii czerwonej, a osobniki młode są czasami mylone z tymi znanymi, mięsożernymi rybami. W przeciwieństwie do bardziej drapieżnych gatunków, jej zęby, podobne do ludzkich zębów trzonowych, są przystosowane do miażdżenia nasion roślin i orzechów. Duży rozmiar i mocne uzębienie pozwalają jej jeść nasiona niedostępne dla mniejszych owocożernych ryb, zatem odgrywa ona ważną rolę w rozprzestrzenianiu nasion roślin. Oprócz nasion, w jej diecie dominują owoce, dziki ryż i zooplankton.

ryba z ludzkimi zębami

Mam faceta na stałe i wędkę nad pyskiem – Matronica holboella

Jest to ryba głębinowa. Samica jest wyposażona w wędkę ze świecącym wabikiem, która wyrasta z płetwy grzbietowej. Polując rozświeca w ciemnościach wabik (przynętę) na końcu wędki i potrząsa nim imitując w sprytny sposób pływającą w ciemnej toni ofiarę. Świecąca przynęta znajduje się blisko dużej paszczy, tak aby szybko zaatakować i pożreć swoja ofiarę. A co z samcem?
Ze względu na rzadkość występowania na tak dużej głębokości partnerów przeciwnej płci, ryby łączą się w pary przeważnie na całe życie. W momencie godów, prawie 20 razy większa samica, gdy już znajdzie drugą połówkę, podpływa do samca pozwalając, żeby wgryzł się w jej ciało, po czym samiec zrasta się na stałe z ciałem swojej wybranki. Od tego momentu zostaje pozbawiony wszystkich życiowych funkcji, oprócz narządów płciowych i układu oddechowego. Po odbyciu godów na ciele samicy zostaje tylko narośl wyglądająca jak pasożyt.

Matronica holboella

Przeźroczysta głowa – Macropinna microstoma

Kolejna z ryb głębinowych. Żyje na głębokościach 600-800 metrów, gdzie światło słoneczne zaczyna zanikać. Przez większość czasu ryba pozostaje nieruchoma w pozycji horyzontalnej, jednak obserwuje to, co dzieje się nie przed nią, a nad nią. Okazuje się bowiem, że jej ukryte wewnątrz głowy oczy zanurzone są w przezroczystym płynie.

Macropinna microstoma

Ryba nie ryba – Salpa Maggiore

Jest to jedna z najmniej poznanych ryb i od reszty ryb różni się prawie wszystkim.

Jest to przezroczysta ryba. Ma jednak serce i skrzela. Ponadto wewnątrz tej ryby znajdują się specjalne filtry, które przepuszczają wodę przez jej ciało, zbierając żywność w postaci fitoplanktonu i glonów. Osobliwością tego gatunku jest to, że jednostki tego stworzenia są w stanie samodzielnie produkować potomstwo, tworząc masowe ławice.

Salpa Maggiore ma kształt beczki. Przemieszcza się przez wodę, pompując płyn przez swoje ciało. Galaretowate ciało ryby jest pokryte przezroczystymi łuskami, przez które widoczne są mięśnie pierścieniowe i jelita. Na powierzchni niezwykłego stworzenia widać dwa otwory syfonowe. Jeden z nich jest ustny, prowadzący do ogromnego gardła, a drugi to kloaka. Otwory syfonu znajdują się na przeciwległych końcach przezroczystego korpusu ryby. Na brzuchu zwierzęcia morskiego znajduje się serce.

Salpa Maggiore

Na tym zakończę ten przegląd, choć można jeszcze znaleźć wiele innych ciekawych ryb.

A może macie własne typy? Zachęcam do dodawania w komentarzach według Was najdziwniejszych ryb świata.

Autor: Obserwator – Włóczykij

przezroczysta ryba

Komentarze

  1. babushka69
    | Odpowiedz

    Bardzo pomogło do prezentacji 😀
    Oczywiście napisałam źródło 😉

  2. Ziomeczek
    | Odpowiedz

    Bardzo ciekawy artykuł, widać, iż został bardzo starannie napisany, zawiera dużo informacji o różnych rybach, jako że też lubię zwierzęta to tym bardziej spodobały mi się te opisy tych pięknych i wyjątkowych stworzeń. Najbardziej przyciągnęła mnie informacja o gadającej grzebiącej polskiej rybie – Kurku czerwonym i przeźroczystej głowie – Macropinny microstomy, nie miałem pojęcia nigdy wcześniej i ich istnieniu, dlatego bardzo dziękuję autorowi tego artykułu, że wspomniał o tych rybach i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy w Twoim wydaniu, gdyż czytało mi się bardzo przyjemnie, dlatego tym bardziej czekam na następne artykuły.

  3. Olga
    | Odpowiedz

    Bardzo ciekawy artykuł i świetnie napisany. Dziękuję! Moją dziwną rybą jest węgorz elektryczny (śrętwa). Nie mogę wyjść z podziwu, że ryba ma narządy elektryczne i na do dodatek do tak wielu celów je stosuje.

  4. Instruktor z pracowni pamiątkarstwa
    | Odpowiedz

    Niesamowity artykuł ? Bardzo się cieszę, że się ukazał!! Fantastyczne istoty żyją na naszej ziemi, a wszyscy wiemy chyba, że najmniej poznanym nam środowiskiem są nadal właśnie oceany. Kryją przed nami nadal wiele tajemnic… Bardzo dziękuję za te ciekawostki i pozdrawiam autora artykułu! ?

Zostaw swój komentarz