Dla wielu osób z niepełnosprawnościami warsztaty terapii zajęciowej są formą wsparcia, dzięki której codzienna konfrontacja z niepełnosprawnością, nie tylko ich nie izoluje od reszty społeczeństwa, ale stwarza warunki do nawiązania nowych relacji interpersonalnych, otwarcia się na drugiego człowieka, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń osobistych i zawodowych.
Jedną z takich placówek, działającą na terenie Lublina, jest Warsztat Terapii Zajęciowej przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. W Warsztacie prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z niepełnosprawnością psychiczną. Zajęcia odbywają się w siedmiu pracowniach: pamiątkarskiej, porządkowo – dekoratorskiej, introligatorskiej, gospodarstwa domowego, rękodzieła, krawieckiej i prac ręcznych oraz poligraficzno – komputerowej. W każdej z tych pracowni uczestnicy Warsztatu, pod okiem terapeuty zajęciowego, codziennie nabywają nowe umiejętności zawodowe i społeczne. Ponadto w Warsztacie odbywają się spotkania indywidualne i grupowe ze specjalistami: z psychologiem, fizjoterapeutą, pielęgniarką i specjalistą ds. rehabilitacji społecznej. Cały zespół czuwa nad prawidłowym przebiegiem rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, poprzez przygotowanie, wdrażanie i ewaluację Indywidualnego Programu Rehabilitacji.
Każda pracownia może pochwalić się ręcznie wytwarzanymi przedmiotami, które są prezentowane na kiermaszach przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych, głównie na terenie Lublina. Od niedawna działa też sklep internetowy, który można znaleźć na stronie www.wtzlublin.pl/sklep. Można tam nabyć najpiękniejsze przedmioty wykonywane w ramach rehabilitacji w pracowniach. Wszystkich tych, którzy nie są przekonani do zakupów przez internet, a wolą na własne oczy zobaczyć czy dotknąć towar przed zakupem, Warsztat Terapii Zajęciowej „Misericordia” zaprasza do stacjonarnego sklepiku, który działa w budynku Warsztatu, tzn. w Lublinie przy ul. Głuskiej 138. Obecnie wiele osób szuka oryginalnych i niepowtarzalnych rzeczy dla siebie bądź na prezent dla bliskich i znajomych, i właśnie takie przedmioty można znaleźć w naszym sklepiku. Co więcej, jeżeli w aktualnej ofercie nie mamy wymarzonego przedmiotu, to jesteśmy otwarci na propozycje i zamówienia. Chętnie wykonujemy przedmioty według pomysłu czy projektu osoby zamawiającej. Środki ze sprzedaży są przeznaczane na dalszą rehabilitację uczestników Warsztatu.
Nieocenioną wartość w procesie rehabilitacji ma zaangażowanie uczestników Warsztatu w cały proces tworzenia sklepów, zarówno internetowego jak i stacjonarnego. Przygotowywanie produktów, aranżacja zdjęć, a następnie wstawianie ich na stronę internetową, to cenne umiejętności zawodowe jakie nabywają osoby z niepełnosprawnością. Podobnie rzecz się ma ze sklepem stacjonarnym, gdzie uczestnicy Warsztatu czynnie biorą udział w meblowaniu pomieszczenia, rozkładaniu wyrobów na półkach, a także promocji sklepu.
Kolejnym ważnym elementem w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami jest zwiększenie świadomości choroby, zwłaszcza jeśli dotyczy ona sfery psychicznej. „Obecność w Warsztacie daje mi duże poczucie bezpieczeństwa – mówi Pani Renata z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia” – już samo wyjście z domu jest dla mnie dużym wyzwaniem, ponieważ muszę zmierzyć się ze swoimi lękami. Natomiast w Warsztacie czuję się naprawdę bezpiecznie, zupełnie jak w domu i do tego nie jestem sama, bo mogę przebywać z ludźmi, nawiązywać nowe relacje. Ponadto uczę się dbać o swoje zdrowie, dzięki spotkaniom i rozmowom z pielęgniarką pamiętam o okresowych badaniach kontrolnych, o regularnych wizytach u specjalisty, wiem jak się zdrowo odżywiać”.
Rehabilitacja społeczna w warsztatach terapii zajęciowej odbywa się przede wszystkim poprzez osobisty kontakt z drugim człowiekiem, pracę w grupie, nawiązywanie nowych relacji interpersonalnych i uczestnictwo w różnych wydarzeniach kulturalno – oświatowych. Natomiast rehabilitacja zawodowa opiera się na przygotowaniu do samodzielnego wyjścia na rynek pracy, początkowo w zakładach pracy chronionej, a następnie na rynek otwarty. Już sama praca w pracowniach, pod okiem terapeuty zajęciowego, uczy systematyczności i organizacji pracy własnej. Ponadto szkolenia indywidualne i grupowe z komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji i doradztwa zawodowego czy wyjścia zawodowe do zakładów pracy przygotowują uczestników warsztatów do podjęcia zatrudnienia. „Praca w pracowni uczy mnie przede wszystkim koncentracji uwagi na wykonywanej czynności i pomaga w lepszej organizacji czasu – dzieli się swoimi przemyśleniami Pan Tomasz, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia” – Dużo bodźców mobilizujących jakie codziennie otrzymuję w Warsztacie, pobudza mnie do działania. Jest to dla mnie trudne, ale wiem jak ważne w procesie rehabilitacji, przy moich zaburzeniach neurologicznych. Po ciężkich doświadczeniach z poprzedniej pracy, dzięki uczestnictwie w Warsztacie Terapii Zajęciowej powoli zaczynam mieć nadzieję, że niedługo wrócę do aktywności zawodowej”.
Doskonałym podsumowaniem wartości i korzyści, jakie dają warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami, są słowa Pana Darka, który dzieli się z nami refleksjami na temat swojego uczestnictwa w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Misericordia”: „Tylko będąc w Warsztacie przestaję myśleć o mojej niepełnosprawności jak o problemie, a czuję się jakbym był zdrowy. Przebywanie wśród osób, które tak samo jak ja borykają się na co dzień z problemami zdrowotnymi, dodaje mi sił, żeby każdego dnia rano wstać i nie siedzieć bezczynnie w domu”.
Jeśli znasz osobę z niepełnosprawnością, której chciałbyś pomóc w lepszym radzeniu sobie w życiu lub może sama/sam jesteś taką osobą, to zapraszamy do nas! Warsztat Terapii Zajęciowej „Misericordia” mieści się w Lublinie na ul. Głuskiej 138. Chętnie pokażemy nasz Warsztat i powiemy dokładniej na czym polega rehabilitacja u nas oraz jakie są wymagania formalne, by skorzystać z rehabilitacji w naszym Warsztacie. Więcej o nas możesz przeczytać na stronie internetowej www.wtzlublin.pl. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznie lub mailem: tel. (81) 759 92 99, kom. 797 284 204, wtzmisericodia@interia.pl.
Autor: Monika Deneka – specjalista ds. rehabilitacji społecznej w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Misericordia” w Lublinie
Komentarze
Mateusz J.
Warsztaty w Wtz uczą zwłaszcza samodzielności, są zajęcia z. psychologiem, fizjoterapeutą itd.
Można pogadać z ludźmi, się pospotykać, powymieniać tematy, a przy tym dobrze się bawić.
Warsztaty to też nauka, codzienne doświadczenia. Ja jestem przykładem w pracowni pamiątkarskiej i maluje głównie sklejki ale i nie tylko bo było też kiedyś lakierowanie bryloczków z drewna, i polerowanie sklejek aby były gładkie. Choć początkowo odkalkowywałem wzór i potem malowałem, także wszystko z czasem jak się mówi.
Jacek
Uczestnictwo w WTZ to część mojego życia. To tu nauczyłem się gotowania w pracowni gospodarstwa domowego czy pracy z papierem w pracowni introligatorskiej.