Zdrowie, to wartość bezcenna, ale nie jest przypisana człowiekowi raz na całe życie. Stan naszego zdrowia jest efektem podejmowanych wyborów, decyzji i postępowania. Człowiek może samodzielnie kształtować swoje zdrowie, zmieniać je i udoskonalać. Ale również niszczyć i skracać poprzez dokonywanie niewłaściwych wyborów.
Według Światowej Organizacji Zdrowia człowiek zdrowy, to taki który cieszy się pełnym dobrostanem fizycznym, społecznym, psychicznym i duchowym. Zdrowie to stan równowagi pomiędzy tym, kim jesteśmy w wymiarze fizycznym, społecznym, psychicznym i duchowym. Nasz umysł i ciało tworzą jeden organizm, oddziałują na siebie na wielu płaszczyznach. Zatem utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji pozwala człowiekowi na optymalne funkcjonowanie.
Wiele czynników ma wpływ na jakość i długość naszego życia. Są to między innymi:
- Styl życia, jaki prowadzimy.
- Czynniki genetyczne.
- Środowisko, w którym żyjemy.
- Opieka medyczna.
- Sposób myślenia i odczuwania.
Największy wpływ na długość i jakość naszego zdrowia, kondycję i samopoczucie ma wybór właściwego stylu życia.
Dlatego dokonujmy właściwych wyborów i pamiętajmy o:
- Zdrowym, racjonalnym odżywianiu. Pełnym naturalnych produktów, kolorowych, świeżych warzyw i owoców.
- Naszym mózgu – wewnętrznym komputerze, centrum dowodzenia. Organie, którego nie da się zastąpić. Nie zapominaj o diecie dla mózgu (kwasy tłuszczowe omega 3, antyoksydanty, potas, magnez, sód).
- Piciu wody, która dociera do każdej komórki. Rozpuszcza i usuwa szkodliwe substancje z naszego organizmu.
- Aktywności fizycznej, która usprawnia funkcjonowanie narządów i układów ludzkiego ciała.
- Śnie, który regeneruje organizm człowieka i wpływa na jakość funkcjonowania i sprawność psychofizyczną człowieka.
- Wzmacnianiu odporności, sprawnym systemie immunologicznym.
- Wykonywaniu badań profilaktycznych. Korzystaniu z bezpłatnych programów zdrowotnych, okolicznościowych akcji prozdrowotnych. Choroba wykryta we wczesnym stadium jest łatwiej wyleczalna.
- Obserwowaniu siebie. Ból jest jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, że w naszym organizmie zaczyna się proces chorobowy.
- Unikaniu lub ograniczeniu używek, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie.
Chęć dbania o zdrowie wymaga często wielu wyrzeczeń, samodyscypliny, zmian codziennego planu dnia, ale warto zainwestować w swoje życie i zdrowie. Wiele zależy od nas samych. Podejmujmy mądre, przemyślane decyzje, które poprawią jakość naszego życia i pozwolą cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej.
Autorka: Pielęgniarka. Zwolenniczka aktywnego i zdrowego stylu życia.
Komentarze
Mała Mi
Nawet jeśli nie zawsze zdrowo żyjemy – dobrze jest mieć w swoim otoczeniu kogoś, kto pomoże nam wrócić na właściwy tor. Wśród znajomych, mam taką osobę (na szczęście). Nie tylko potrafi pogrozić mi palcem jak „zbaczam z właściwego kursu”, ale przede wszystkim – jest dla mnie niedoścignionym wzorem zdrowego stylu życia. Pozdrawiam!