Tygrys – największy kot świata

with 9 komentarzy

Tygrys

29 lipca przypada Światowy Dzień Tygrysa, dlatego warto w tym dniu przypomnieć najciekawsze wiadomości o nim oraz uświadomić sobie, że jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Tygrysy to piękne i majestatyczne stworzenia. Są największymi przedstawicielami kotów, a tuż po niedźwiedziu polarnym i brunatnym – trzecim największym lądowym drapieżnikiem na naszej planecie.

Młody tygrys

Jaki jest TYGRYS, każdy widzi 🙂

Chyba nie ma człowieka na ziemi, który słysząc nazwę TYGRYS – nie skojarzyłby go z charakterystycznymi czarnymi pasami na pomarańczowo-rudym tle. Futro tygrysa syberyjskiego blaknie podczas mroźnej zimy, jego piękne ubarwienie jest jednak idealnym kamuflażem. Pasiasta sierść sprawia, że jego kontury zamazują się, dzięki czemu efektywniej poluje, łatwiej też mu się podkraść do potencjalnej „kolacji”. Tygrysy nie polują w stadach, są raczej samotnikami. Mają rewelacyjnie rozwinięte zmysły, na uwagę zasługuje zwłaszcza wzrok – tygrysy widzą w ciemności pięć razy lepiej niż człowiek. Jak pisałam, tygrysy to największe koty –  rekordzistą jest osobnik z Syberii, który ważył aż 384 kg. Przeciętna długość tygrysa z ogonem to od 1,70 m do 3,5 m. Tygrysy posiadają także najdłuższe kły ze wszystkich dzikich kotów, mają nawet do 7,5 cm! Te ogromne zwierzęta wykonują skoki na długość 10 metrów, potrafią także polować skacząc na wysokość 5 metrów. Ciekawostką może być także fakt, że jego małe, zaokrąglone uszy odznaczają się z tyłu wyraźną białą plamą otoczoną czernią. Naukowcy nadal nie wiedzą tego na pewno, ale uważa się, że miejsca te odgrywają ważną rolę w komunikacji między tygrysami.

Tygrys afrykański

Gdzie możesz spotkać tygrysa?

Tygrysy są bardzo związane z siedliskami leśnymi, czują się najlepiej tam, gdzie jest bujna roślinność. Największa populacja tych zwierząt jest w Azji (lasy tropikalne południowo-wschodnie tego obszaru), jednak to we wschodniej Syberii (tajga) możemy spotkać największe osobniki tego gatunku. Najmniejsze tygrysy zamieszkują wyspy Jawę i Bali.

Przeciętnie raz lub dwa razy do roku pojawiają się młode. Matka opiekuje się zazwyczaj 2 małymi tygrysiątkami, które zostają z nią dłuższy czas, a następnie zakładają własne terytorium. Przeciętny jego obszar obejmuje od 60–100 km².

Tygrys w wodzie

Czy KOTY boją się wody??

Śmiało można powiedzieć, że tygrysy zdecydowanie lubią wodę. Są świetnymi pływakami. Tygrysy, które żyją w Azji są w zasadzie zwierzętami ziemno-wodnymi, spędzają w niej bardzo dużo czasu, chłodzą się w upalne dni w ten sposób, ale także polują w niej. Potrafią wypłynąć daleko, nawet na odległość kilkunastu kilometrów.

Bawiące się tygrysy

Kiedyś tygrysów było więcej…

Kiedyś tygrysów było więcej, ale w wyniku działań człowieka ich populacja stale maleje. Tygrysowi nie tylko grozi wyginięcie – naukowcy są pewni, że to się po prostu stanie. W niektórych państwach azjatyckich tworzy się specjalnie rezerwaty dla ich ochrony. Najbardziej znane gatunki tygrysa to oczywiście tygrys syberyjski, a także tygrys bengalski, istnieje jednak także kilka podgatunków. Oto wszystkie, które nadal jeszcze można spotkać:

  • tygrys chiński (ok. 60 osobników tylko w niewoli)
  • tygrys indochiński (ok. 100-400 osobników)
  • tygrys malajski (ok. 600-800 osobników)
  • tygrys sumatrzański (ok. 440-680)
  • tygrys bengalski (ok. 2000 osobników)
  • tygrys syberyjski (ok. 450-500 osobników)

Pysk tygrysa

Czy da się ocalić tygrysy?

Wciąż mam nadzieję, że TAK. Ale z drugiej strony wiem, że ludzie musieliby się zmienić: inaczej patrzeć na te zwierzęta, przede wszystkim dostrzegać w nich piękne stworzenia, które zasługują na to, by wieść na tej planecie życie spokojne i godne, a nie być jedynie szansą na zarobek.

Biały tygrys

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda tygrys syberyjski w naturze oraz biały pływający tygrys, zachęcam do kliknięcia linku i obejrzenia krótkich filmów:

Interesujesz się dzikimi kotami? Przeczytaj więc artykuł o irbisie 🙂

Źródła:

Wikipedia, YouTube, strona, dinoanimals.pl

Autor artykułu:

Róża M.

Komentarze

  1. adam kwiatkowski
    | Odpowiedz

    uwielbiam tygrysy mają piękne pomarańczowo czarne paski wolę tygrysy od lwów

  2. Seba
    | Odpowiedz

    KOCHAM TE KOCIAKI

  3. Wenesa
    | Odpowiedz

    Nie wiedziałam,że tygrysy żyją w Syberii, uzyskałam informację na ich temat. Są bardzo piękne, ale zagrożone wyginięciem. Bardzo ciekawy i wciągający artykuł.

  4. Jacek
    | Odpowiedz

    Bardzo ciekawy artykuł.

  5. Łukasz
    | Odpowiedz

    Tygrysy to piękne i duże koty. Szkoda, że są zagrożone wyginięciem , musimy więc pomóc im przetrwać. Trzeba je chronić przed zagładą. A największym zagrożeniem dla tych kotów jest człowiek który na nie poluje. I próbuje oswoić np. w cyrkach czy w zoo.

    • autor artykułu
      | Odpowiedz

      To prawda, że świat bez tygrysów nie będzie już taki sam i, że to człowiek jest dla nich największym zagrożeniem. Myślę także, że niestety jest za mało zaangażowania w ich ochronę, by można im było realnie pomóc przetrwać. Nadzieja jednak umiera ostatnia.
      Pozdrawiam i dziękuję za komentarze.

  6. Czytelnik
    | Odpowiedz

    Bardzo ciekawy artykuł , dużo ciekawych informacji. Piękne zwierzęta, szkoda, że grozi im wyginięcie bez nich już przyroda nie będzie taka sama. Polecam artykuł w wolnym czasie!

  7. Miłośniczka kotów
    | Odpowiedz

    Piękne istoty! Ach, szkoda, że tak ich mało… Gratuluję autorce dobrego pióra!

    • Autor artykułu
      | Odpowiedz

      Dziękuję. Cieszę się, że się spodobał mój artykuł ?

Zostaw swój komentarz