Pojęcie wolontariatu znane jest niejednemu z nas. Co więcej, zapewne większość z nas spotkała się z osobą, która jest lub była wolontariuszem, lub – nie nazywając siebie wolontariuszem – po prostu pomagała w działaniach jakiejś organizacji. W dzisiejszych czasach pomaganie w pracy jakiejś organizacji jako wolontariusz, staje się coraz bardziej popularne.
Kim jest wolontariusz?
By być wolontariuszem nie trzeba specjalnego wykształcenia w dziedzinie, w której się chce pomagać. Wykształcenie może być świetnym dopełnieniem, może być pomocne, ale nie jest niezbędne.
Wolontariusz to osoba, która:
– jest pewna swojej decyzji o świadczeniu bezinteresownej pomocy innym, a także przekonana, że to, co robi jest wartościowe nie tylko dla niej, ale także dla osób, którym niesie wsparcie i pomoc,
– chce się uczyć, a jednocześnie dzielić tym, co wie i umie,
– jest nastawiona na pomaganie, a nie szukanie własnych korzyści,
– jest otwarta na nowe wyzwania, odważnie mówiąca o tym, czego nie rozumie, proponująca nowe rozwiązania, dzieląca się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami,
– lojalna wobec miejsca, w którym jest wolontariuszem i dyskretnie uczestnicząca w życiu wspólnoty.
Jaki jeszcze jest wolontariusz – dopowiedzcie sami. Dodam tylko, że wolontariusz musi pamiętać, że nie jest centrum wszechświata i nie dla niego organizowana jest cała praca w jakiejś instytucji. On jest po to, by w tej pracy pomagać najlepiej jak umie.
Co daje wolontariat?
Dzięki pracy wolontariackiej mamy szansę odkryć tkwiące wewnątrz nas talenty, nawiązać nowe przyjaźnie i znajomości. Odnaleźć poczucie sensu pomagania innym. Poprzez działalność w różnych placówkach jako wolontariusz mamy satysfakcję, że robimy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Będąc wolontariuszem mamy okazję poznawać nowe środowiska i problemy współczesnego świata, znane dotychczas jedynie z telewizji lub gazet. Jak widać, wolontariusz zyskuje wiele pozytywnych wartości duchowych i niematerialnych, ale nie tylko. Doświadczenie z okresu wolontariatu może stać się ważną pozycją w życiorysie wolontariusza, bardzo atrakcyjną dla przyszłego pracodawcy. Natomiast, jeśli wolontariuszem zostaje osoba starsza, to zyskuje możliwość przekazania swojego bogatego doświadczenia tym, którzy często – z wielu przyczyn – mają bardzo niewielkie możliwości nabywania takiego doświadczenia. Podsumowując, dla jednych wolontariat może być początkiem kariery zawodowej, dla innych jej uwieńczeniem.
Dlaczego warto zostać wolontariuszem?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zapewne każdy wolontariusz inaczej na nie odpowie. Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, doświadczeń, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Może być sposobem na samotność albo twórcze i aktywne przetrwanie okresu bezrobocia. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy, stwarza każdemu szansę na rozwój własnej osobowości. Wolontariat niejednokrotnie staje się częścią codziennego życia, wypełnieniem wolnego czasu i mottem przewodnim całego życia. Jeśli kiedyś ktoś zapytałby mnie, dlaczego byłam wolontariuszką, odpowiedziałabym tak: „… robiłam to, co lubię, rozwijałam się przy tym”.
Zapraszamy na wolontariat do naszego Warsztatu!
W Warsztacie coraz częściej dostrzegamy potrzebę włączenia do naszej pracy również wolontariuszy – ludzi o wielkich sercach, pragnących pomagać bezinteresownie, chętnie się angażujących, przejawiających otwartość na nowe inicjatywy, ciekawych świata, mobilnych i chętnych do podejmowania nowych wyzwań.
Chcemy skorzystać z ich potencjału i dobrych chęci, ale też mamy mnóstwo do zaoferowania:
– dajemy możliwość rozwoju osobistego i zawodowego,
– poznania specyfiki pracy w WTZ,
– umożliwimy przebywającemu w naszej placówce wolontariuszowi przełożenie wiedzy teoretycznej, jaką posiada, na praktyczną, po to, by w przyszłości mógł mieć większe szanse na runku pracy,
– stwarzamy możliwości do podzielenia się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.
Wszystko to po to, aby czynić życie wolontariuszy oraz osób przebywających w Warsztacie, bogatszym i bardziej spełnionym.
Wszystkich zainteresowanych wolontariatem serdecznie zapraszamy do nas!
Jak zostać wolontariuszem w naszym Warsztacie piszemy dokładniej TUTAJ.
Autor: mgr. Małgorzata Domańska – instruktor terapii zajęciowej, pedagog opiekuńczo- wychowawczy, pracownik socjalny, technik technolog żywienia zbiorowego.
Komentarze
Marlena
Potwierdzam, wolontariat sprawia, że życie nabiera większego sensu, przeżywamy je jako bardziej wartościowe. Możemy bezinteresownie czuć się komuś potrzebni. To wspaniałe uczucie. Przez wiele lat byłam wolontariuszką w organizacji, która zajmowała się osobami bezdomnymi. Było to dla mnie bardzo trudne doświadczenie, ale chyba tam właśnie złapałam właściwą perspektywę w życiu. Bezcenna lekcja.