ZDĄŻYĆ PRZED WIOSNĄ – naturalne przepisy na pielęgnację twarzy i ciała

with 3 komentarze

 

Zima to pora roku zmuszająca do specjalnej ochrony twarzy i ciała. Wrażliwa skóra twarzy jest odkryta i wystawiona na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, mróz, zmiany temperatury, opady atmosferyczne i promienie ultrafioletowe. Na mrozie skóra musi wytworzyć więcej ciepła by zachować swoją normalną temperaturę, a przemiana materii przebiega w zwolnionym tempie. Skóra reaguje na zimno skurczem naczyń kwiatonośnych i mięśni przywłośnych i przez to pojawia się „gęsia skórka”, włosy są nastroszone, a gruczoły łojowe opróżniają się, dzięki czemu skóra sama się natłuszcza. Jest to naturalny mechanizm ochronny skóry. Kiedyś uważano, że zimą powinno się stosować kremy tłuste, teraz zaleca się je osobom, które uprawiają sporty zimowe i w czasie bardzo dużych mrozów. Do pielęgnacji skóry najlepiej używać naturalnych składników, które możesz znaleźć w swojej kuchni.

 

 

Stan naszej skóry, czyli m.in. jej wygląd, zależy od cech dziedzicznych, wieku, klimatu, środowiska, tzn. rodzaju wykonywanej pracy, sposobu odżywiania, napięcia nerwowego, napromieniowania słonecznego oraz sposobu pielęgnacji. W jaki sposób dobrać odpowiedni kosmetyk do swojej skóry zależy przede wszystkim od tego, jaką skórę mamy. A jak ją rozpoznać? Mamy cztery podstawowe rodzaje skóry:

 

Skóra normalna

 

– jest różowa, gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona i prawidłowo reaguje na warunki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Niestety, taka skóra występuje tylko u dzieci do okresu dojrzewania.

 

Skóra sucha

 

– ma jasny kolor, jest mało elastyczna, występują na niej przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne, szybko się starzeje, w młodym wieku pojawiają się pierwsze zmarszczki. Duży wpływ na tego rodzaju skórę ma pora roku. W zimie oddaje więcej wilgoci do otoczenia, poprzez wysuszone grzejnikami powietrze. Natomiast latem skóra jest wysuszona przez słońce, co powoduje zanik wody w skórze. Z wiekiem proces ten się nasila i skóra staje się wiotka.

 

Skóra tłusta

 

– ma kolor szarożółty, jej powierzchnia jest błyszcząca i gruba, widoczne gruczoły łojowe w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami, jest słabo ukrwiona, nie ulega wysuszeniu, dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: wiatr, zimno, słońce oraz na wodę i mydło. Duży wpływ na ten rodzaj skóry mają bodźce wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego.

 

Cera mieszana

 

– ma cechy dwóch rodzajów skóry: jedne partie są suche, a inne tłuste. Partia tłusta to przeważnie środkowy pas: czoło, nos, broda, a policzki są suche. Pielęgnacja tego rodzaju skóry jest trudna i pracochłonna, ponieważ należy postępować z nią jak z dwoma rodzajami skóry.

 

Oprócz tych podstawowych rodzajów skóry występują jeszcze inne rodzaje. Skóra zniszczona jest szara i zmęczona. Wpływ na nią mają przebyte choroby, zażywane leki, tryb życia (nikotyna, alkohol, brak snu) częstotliwość korzystania z promieni ultrafioletowych, smog, stres. Powoduje to uszkodzenia naskórka, starzenie się skóry i powstawania zmarszczek. Skóra starcza jest sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, pojawiają się przebarwienia, odbarwienia, naczyniaki, brodawki i nadmierne rogowacenie. Skóra atroficzna (zanik) traci rozciągliwość i elastyczność, następuje zanik tkanki tłuszczowej, przydatków skóry. Skóra ze zmianami naczyniowymi charakteryzuje się rozszerzeniem i skurczeniem naczyń krwionośnych, skóra jest delikatna, cienka i wrażliwa, pojawia się na skórze rozlany rumień, uczucie pieczenia i rozgrzania, powstaje trądzik różowaty. Pojawienie się rumienia może wywołać: zmiana temperatury, wzruszenie lub zdenerwowanie. Skóra wrażliwa występuje często w powiązaniu ze skóra suchą i alergiczną. Objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu. Wpływ na skórę wrażliwą ma promieniowanie słoneczne, przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stres, czynniki środowiska (toksyny, kurz, pył, nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu). Skóra mężczyzn, bo i o nich nie można zapomnieć:) , jest grubsza o 25 % od skóry kobiet, jest ciemniejsza i ma grubsza warstwę rogową. Mężczyźni najczęściej mają skórę tłustą, mieszaną lub wrażliwą.

 

Do pielęgnacji twarzy i ciała proponuję naturalne składniki, dobrze jest zacząć od peelingu (usuniecie zrogowaciałego naskórka), po którym skóra będzie nawilżona, odżywiona, zmiękczona i nabierze blasku, poprawi się mikrokrążenie. Następnie proponuję oczyścić skórę tonikiem (usuwanie ze skóry zanieczyszczeń, przywracanie jej właściwego pH zmienionego przez mydła i środki myjące, nawilżanie oraz dostarczanie skórze potrzebnych substancji). Toniki wykonane własnoręcznie trzeba przechowywać w lodówce nie dłużej niż tydzień. W domowym zaciszu można przygotowywać toniki z ziół, owoców i warzyw oraz innych naturalnych składników dopasowanych do rodzaju skóry. Gdy skóra jest już czysta zachęcam do nałożenia maseczki w postaci papki, która wpłynie regenerująco i wygładzająco. Skóra stanie się jaśniejsza, świeższa, bardziej gładka. W tym czasie możesz się odprężyć, wypocząć, odreagować stresy:) co bardzo korzystnie wpłynie nie tylko na psychikę, ale także na wygląd skóry.

 

 

Proponuję kilka „przepisów” na zdrowy, ładny wygląd skóry.

 

Peeling winogronowo-owsiany

Potrzebne jest 20-30 winogron białych lub czerwonych, należy je obrać ze skórki, rozgnieść i wymieszać z łyżką przemielonych płatków owsianych. Jeśli konsystencja jest za gęsta należy dodać kilka kropel soku lub oleju z winogron. Papkę należy delikatnie wmasowywać w twarz, ręce i ciało, okrężnymi ruchami przez ok. 10 minut.  Po upływie tego czasu należy peeling zdjąć ręcznikiem papierowym i zmyć wodą.

 

Peeling z kawowy

Przygotowujemy kawę z 10 łyżeczek dla kilku osób:) . Do fusów pozostałych po wypitej kawie dodajemy 7 łyżeczek oliwy z oliwek i 1 łyżeczkę zmielonego cynamonu. Powstałą gęstą papkę wmasowujemy w ciało.

 

Peeling cukrowy

Potrzebna jest szklanka cukru i pół szklanki oliwy z oliwek, mieszamy razem składniki i dodajemy sok z połowy cytryny. Gotową mieszankę nakładamy na twarz i ciało, po czym zmywamy letnią wodą.

 

Tonik z lipy dla skóry wrażliwej

Kilka świeżych kwiatów lipy lub torebkę suszonej zalać połową szklanki wrzątku. Po 15 minutach odcedzić i dodać odrobinę miodu. Wytrzeć twarz i ciało tonikiem.

 

Tonik z mięty po opalaniu

Dwie torebki suszonej lub kilka liści świeżej mięty zalać szklanką wrzątku i pozostawić do ostygnięcia. Przecedzić i wymieszać ze szklanką kefiru, maślanki lub jogurtu. Doskonale łagodzi podrażnienia wywołane nadmiernym opalaniem. Po powrocie z plaży można smarować wielokrotnie twarz, dekolt, ramiona i inne podrażnione partie ciała.

 

Z łopianu na wypryski

Świeże lub suszone liście łopianu zalać szklanką wody. Następnie gotować 2 minuty, przecedzić. Dodać łyżkę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Zimnym płynem można przemywać twarz, dekolt, szyję oraz inne partie ciała, na których pojawiają się wypryski, wągry czy zanieczyszczenia.

 

Tonik przeciwzapalny z zielonej herbaty

Dwie torebki zielonej herbaty lub dwie łyżeczki liściastej zielonej zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 15 minut, odcedzić. Tonik działa łagodząco i przeciwzapalnie. W lodówce można go przechowywać kilka dni.

 

Maseczka miodowo-białkowa

Z białek 4 jajek należy ubić pianę. Mieszamy ją z połową szklanki miodu pszczelego i 2 łyżkami razowej mąki pszennej. Papkę nakładamy na pół godziny po czym zmywamy wodą.

 

Maseczka z kapusty

By przygotować maseczkę, liście kapusty należy dokładnie umyć i zmiażdżyć. Następnie skropić cytryną i oliwą i położyć na twarz na 15 min. Maseczka ta odświeża cerę i łagodzi podrażnienia.

 

Maseczka marchwiowa

Do maseczki można użyć soku lub papki marchwiowej zmieszanej z oliwą, śmietaną bądź twarożkiem. Jest ona szczególnie polecana dla cery suchej, bladej i zniszczonej. Olejek marchwiowy stosowany też jest do pielęgnacji szorstkich kolan, łokci i pękających pięt. A oto przepis: dwie, trzy marchewki ucieramy, zalewamy 0,5 szklanki oliwy lub oleju i odstawiamy na 24 godziny. Następnie wyciskamy przez gazę i zlewamy czysty olejek do butelki.

 

Maseczka bananowa

By wykonać maseczkę weź 3 banany i rozgnieć je na miazgę. Następnie dodaj 4 łyżeczki soku z cytryny, 2 żółtka lub 4 łyżeczki naturalnego oleju roślinnego (np. ze słonecznika). Nałóż maseczkę na twarz i ciało, a po 20 minutach zmyj ciepłą wodą.

 

Maseczka z drożdży

1/4 kostki świeżych drożdży,1 łyżka ciepłego mleka. Wymieszaj składniki i powstałą mieszankę nałóż grubą warstwę na twarz. Po 20 minutach zmyj ją ciepłą wodą. Maseczka z drożdży przeznaczona jest przede wszystkim do skóry trądzikowej. Do tej podstawowej receptury możesz, w zależności od typu cery dodawać np. kroplę oliwy (jeśli masz skórę przesuszoną) albo sok z cytryny (gdy walczysz z przebarwieniami).

 

 

Zima to dobry czas, żeby zregenerować nasz organizm i naszą skórę przed nadejściem wiosny. Warto więc skorzystać ze świeżych, naturalnych kosmetyków. Nasza skóra, tak jak i nasz organizm domaga się witamin od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Naturalne kosmetyki są tanie, ekologiczne, łatwe w wykonaniu, ale wymagają trochę czasu. Zaletą domowych kosmetyków są ich zdrowotne właściwości, które działają cuda 🙂 . Mają wpływ na nasze zmysły i działają jak skuteczna aromaterapia. Tak więc gorąco polecam… 🙂

 

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące kosmetyki – pytajcie w komentarzach. Chętnie odpowiem, w miarę moich możliwości.

 

Autor: Małgorzata Kurek, instruktor terapii zajęciowej w pracowni gospodarstwa domowego, ale również dyplomowana kosmetyczka. W życiu warto łączyć wiele dziedzin ze sobą, daje to większe możliwości…

Komentarze

  1. Róża
    | Odpowiedz

    Dziękuję za poradę, nie mam ich dużo, ale się pojawiają, na razie skorzystam z ziół. Pozdrawiam

  2. Malgorzata
    | Odpowiedz

    Witam, trochę mało informacji pani podala na ten temat w zależności czy są to pojedyńcze wykwity czy stan zapalny?Przede wszystkim proponuje pójść do dermatologa,który dalej panią pokieruje i przeprowadzi wywiad bo trzeba zacząć od przyczyny. Najczesciej są to zaburzenia hormonalne,niedobory witamin,bądź nieodpowiednia dieta, ale myślę że to już dermatolog stwierdzi. Ja doraźnie moge zaproponować zioła w postaci naparów rumianku, lopianu, dziurawca, skrzypu,tymianku,nagietka i szalwi które złagodzą pani stan oraz maseczki toniki i peelingi i o których pisałem w artykule. W leczeniu pomaga witaminą A występuje w: marchew, czarny bez, pomidory,szpinak,salara,zielony groszek, wit.E owoce dzikiej róży, sałata,kapusta,kukurydza,olej lniany, wit B1 B2: otręby zbożowe, drożdże,dzika róża,mniszek lekarski i wit H która występuje w pszenicy,marchwi i drożdżach. Najważniejsze to dbać o skórę twarzy i myć ją odpowiednio. Mam nadzieję, że pomoglam;) Pozdrawiam

  3. Róża
    | Odpowiedz

    Od okresu dojrzewania mam cerę trądzikowa a już powinnam dawno go nie mieć, ma pani pomysły jak się tego pozbyć bądź złagodzić objawy ?

Zostaw swój komentarz