HISTORIA ŚWIĄTECZNEJ KARTKI

with 2 komentarze

Boże Narodzenie to bardzo radosne i zarazem najbardziej ekscytujące święto. Jest to niezwykły czas, który ma szczególny charakter nie tylko w naszym kraju, ale i w innych miejscach na świecie. Jest on pełen ciepła, optymizmu, wiary w pomyślną przyszłość i nadziei na lepsze jutro. Jest to również czas magiczny, przepojony cudowną atmosferą, gdy chcemy się dzielić tym, co najcenniejsze – radością,miłością, przyjaźnią, szczęściem z naszymi bliskimi.

Ludzie wciąż kartki piszą…

W dobie telefonii komórkowej i internetu mogłoby się wydawać, że pisanie i wysyłanie kartek świątecznych to już przeżytek. Niektórzy wolą wysłać życzenia smsem, e-mailem lub zadzwonić, niż poświęcić czas na napisanie kilku słów na kartce papieru. Tradycja, która jak mogłoby się wydawać zanika, jednak ma się zupełnie dobrze. W dalszym ciągu przed Bożym Narodzeniem wiele osób korzysta z tej formy składania życzeń.

… i wysyłają bardzo dużo

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych do tych osób, z którymi nie uda nam się spotkać w świąteczny czas jest obecny nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. W Holandii od wielu lat kupuje się w każdej rodzinie nawet do 50 kartek dla rodziny i znajomych. Jeżeli jakieś nie zostaną zapisane, zawisają w oknach jako świąteczna dekoracja. W Irlandii z kolei wysyła się bożonarodzeniowe życzenia już w pierwszym tygodniu grudnia. Tradycja ta ma jednak najstarsze korzenie w Anglii.

foto: Pierwsza kartka świąteczna zaprojektowana przez artystę Johna Calcott Horsley’a na zamówienie Henry Cole’a (zdjęcie pożyczone ze strony https://naszswiat.it/historia/historia-pewnej-kartki-swiatecznej/).

Skąd ten zwyczaj?

Pierwsza kartka świąteczna stworzona została na zamówienie Sir Henry’ego Cole’a w 1843roku. Została namalowana przez zaprzyjaźnionego ilustratora. Tworząc kartkę Cole chciał oszczędzić czas na pisanie odręcznych życzeń dla członków rodziny i znajomych. Obrazek przedstawiał wielopokoleniową rodzinę, która raczy się winem przy świątecznym stole. Pomysł okazał się kontrowersyjny (ze względu na alkohol), ale i chwytliwy. Kartka została powielona w drukarni w ponad 1000 egzemplarzy i była sprzedawana za 1 szylinga.

Świąteczna kartka w Polsce

Do Polski kartki trafiły na przełomie XIX i XX wieku. W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Wziął w nim udział sam Henryk Sienkiewicz, który był już w tym czasie znanym pisarzem. Jury, składające się z członków redakcji „Słownika Języka Polskiego”, rozpatrywało pięć propozycji: „liścik”, „listówka”,”otwartka”, „pisanka” i „pocztówka”. Ta ostatnia nazwa została zgłoszona właśnie przez Sienkiewicza.

Podtrzymajmy tę piękną tradycję!

Życzenia wysłane na kartce świątecznej za pośrednictwem poczty z pewnością sprawią naszym bliskim radość. Przecież o wiele przyjemniej dostać ręcznie wypisane życzenia świąteczne, niż elektroniczną wiadomość, często o tej samej treści od kilku osób. Warto więc zadać sobie trochę trudu, aby w ten sposób okazać rodzinie, przyjaciołom, że są dla nas ważni.

Nie musicie jednak ograniczać się wyłącznie do wysyłania gotowych kartek świątecznych. Możecie pójść o krok dalej i przygotować je własnoręcznie – zobacz jak łatwo wykonać prostą kartkę bożonarodzeniową krok po kroku. A tymczasem zapraszam do obejrzenia (ewentualnie zakupu) kartek świątecznych wykonanych w tym roku w naszej pracowni.

Autor: Izabela Woźny – z wykształcenia pedagog specjalny, z zawodu instruktor terapii zajęciowej wpracowni introligatorskiej WTZ „Misericordia”

Komentarze

  1. Mała Mi
    | Odpowiedz

    SMS nigdy nie dorówna pocztówce lub listowi. To nie ta sama magia. Pocztówka na Święta, to most z myśli, uczuć, troski i pamięci.

  2. Bea
    | Odpowiedz

    Wysyłanie kartek świątecznych w formie tradycyjnej jest ważnym gestem w stronę osób, do których je wysyłamy. To wyraz pamięci i troski…

Zostaw swój komentarz