PIĘKNE BUTY O KAŻDEJ PORZE ROKU

with 9 komentarzy

 

Buty to jeden z najważniejszych elementu naszego ubioru. Kiedyś pełniły tylko i wyłącznie funkcję użytkowo-ochronną, dziś są często ozdobą, a ich wygoda nie zawsze stoi na pierwszym miejscu.

 

Czy wiecie, że zadbane i piękne buty są często podstawą oceny naszego ubioru przez innych. Nawet wyszukana kreacja w połączeniu z zabłoconym i zaniedbanym obuwiem na nikim nie zrobi dobrego wrażenia. Jak zatem dbać o nasze obuwie, by jak najdłużej zachowały swój pierwotny  wygląd?

 

 

Oto kilka rad:

1. Jeśli buty barwią od środka i zostawiają ślad na skarpecie lub rajstopie możesz spryskać ich wnętrze lakierem do włosów.

2. Aby poprawić wygląd brązowych butów ze skóry, możesz posmarować je przed zapastowaniem plasterkiem cytrusa (pomarańcza, cytryna), lub wewnętrzną skórką banana. Dostarczasz w ten sposób butom naturalnych wosków owocowych.

3. Zadrapania możesz skutecznie zlikwidować przecierając je szmatką zanurzoną w białku kurzego jaja. Po wyschnięciu należy zapastować obuwie.

4. Połysk. Do otrzymania połysku najlepiej nadają się: stary wełniany szalik lub skarpeta.

 

 

5. Białe buty. Rada dla przyszłych Panien ślubnych 🙂 Przed zapastowaniem trzeba dokładnie obejrzeć buta czy nie ma zabrudzeń i zadrapań, następnie posmarować go połową surowego kartofla.

6. Buty z zamszu lub nubuku, które przemokły należy suszyć wkładając do nich pomiętą gazetę. Nie należy suszyć umieszczając blisko źródła ciepła. Gdy już wyschną porządnie je oczyścić używając specjalnej szczotki do zamszu. Zapastować odpowiednim roztworem (1 łyżeczka sody oczyszczonej i 1 szklanka mleka) i natychmiast po tym zabiegu przetrzeć powierzchnię buta gąbką zwilżoną w wodzie z dodatkiem octu (1 łyżeczka octu na 1 litr wody).

7. Ślady od wody na butach skórzanych można zlikwidować nakładając na obuwie wazelinę, którą przed pastowaniem pozostawiamy na chwilę, by dokładnie wniknęła w skórę.

 

Jeśli macie pytania dotyczące dbania o buty, chętnie na nie odpowiem. Podzielcie się również swoimi sposobami na piękne i zadbane buty o każdej porze roku. Piszcie w komentarzach.

 

Autor: mgr. Małgorzata Domańska – instruktor terapii zajęciowej, pedagog opiekuńczo- wychowawczy, pracownik socjalny, technik technolog żywienia zbiorowego.

 

Komentarze

 1. Małgorzata K
  | Odpowiedz

  Czyścilam kiedys zamszowe buty skórka od chleba tą wewnętrzną stroną. Ostatnio zastanawiałam się czy jest jakiś sposób na plamy z wody na skórzanych butach teraz już wiem i na pewno zastosuje ta wazeline.

 2. Małgorzata
  | Odpowiedz

  Jasne, można spróbować z tą kawą..Bardzo dobrze Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się przy likwidowaniu zapachów z lodówki.

 3. Małgorzata
  | Odpowiedz

  Olu!, nie wiem jak długo stały Twoje buty na balkonie, i jak długo miały kontakt z wilgocią.
  Moja rada: spróbuj porządnie wysuszyć buty, wkładając do nich pomiętą gazetę.
  Jeśli zapach Twoich skórzanych butów przypomina nieprzyjemny zapach podobny do zapachu przepoconych butów sportowych, możesz je od wnętrza spryska krochmalem w sprayu.. Następnego dnia po wyschnięciu powinny być mniej chłonne na wchłanianie zapachów. Jeśli to nie pomoże, wsyp sodę oczyszczoną do wnętrza buta ( może być też w płóciennym woreczku) Owiń buty workiem plastikowym i zostaw na noc. Soda powinna wchłonąć nieprzyjemny zapach.

  • Ola
   | Odpowiedz

   Dziękuję za odpowiedź. Moje buty wysuszyłam od razu, jak przyniosłam z balkonu. Są suche, ale pomimo to wciąż śmierdzą grzybami i pleśnią. Spróbuję jeszcze z tą sodą, bo stosuje ją do pochłaniania zapachów w lodówce, to może i przy butach pomoże 🙂

   • Mała Mi
    | Odpowiedz

    Zamiast sody można także stosować herbatę – w saszetkach, po prostu włożyć do butów na jakiś czas. Zapach ponoć pochłania też wsypana kawa 🙂
    Pozdrawiam!

    • Ola
     | Odpowiedz

     O, dobry pomysł! Chętnie zamienię sodę na kawę. W kawowych butach jeszcze nie chodziłam 🙂

 4. Marlena
  | Odpowiedz

  Piękne skarpetki u tych panów na pierwszym zdjęciu 🙂

 5. Ola
  | Odpowiedz

  A co zrobić ze skórzanymi butami, które stały na balkonie, zmokły kilka razy i teraz śmierdzą jakimiś grzybami, pleśnią czy czymś podobnym? Da się jakoś je odkazić?

 6. Andrzej
  | Odpowiedz

  Jest takie powiedzenie,że lepiej iść boso niż w słabych butach.Zgadzam się, że są podstawą ubioru.Dobre buty,jeansy i biała koszula robią całą robotę.Niektórzy mówią coś o urodzie, inteligencji i poczuciu humoru ale bez przesady- wystarczą ładne buty 🙂
  Uwielbiam buty(oprócz zegarków),wiem jak to brzmi w ustach faceta ale co tam. Ja najbardziej lubię klasyczne, brązowe i najlepiej zamszowe. Nie są popularne bo uważa się,że są trudne użytkowaniu.
  Nieprawda- dobrze zaimpregnowane i czyszczone długo zachowają swój wygląd. O sposobach pielęgnacji nic nowego nie dodam, mi wystarcza dobra pasta i balsam do skór. Polecam też kupno prawideł do butów. Dobrze zrobione buty(dobre skóry ,szycie) posłużą długie lata.Mój rekord to 23 lata- wojskowe buty kupione zlikwidowanym Protektorze.
  Pozdrawiam wszystkich butomaniaków:)

Zostaw swój komentarz