W POSZUKIWANIU STRACONEJ ENERGII, CZYLI JAK NAJPROŚCIEJ NABRAĆ SIŁ DO PRACY?

with Brak komentarzy

 

Czujesz się bez siły i werwy do działania? A może rano budzisz się zmęczony i nie masz ochoty wyjść z łóżka? Na brak energii życiowej wpływa wiele czynników. Przyczyną tego stanu rzeczy może okazać się nadobowiązkowość, brak stałości w życiu, unikanie urlopu lub nikła umiejętność odpoczynku po pracy. Co zrobić, gdy odczuwamy brak sił do pracy, a codzienne wstawanie można nazwać udręką? Zbawienny okazuje się wtedy głośny śpiew,modpoczynek i… styl ubierania się.

Brak energii życiowej może uprzykrzyć życie – poczucie słabości fizycznej i psychicznej rodzi ogólne zdemotywowanie, wyjście z domu staje się niemożliwe, a codzienne obowiązki zaczynamy traktować jak przymusową pracę. Brak motywacji do działania wprowadza w stan marazmu i niemocy, a ten dezorganizuje nasze poczucie samostanowienia o sobie i wiary we własne siły. Czując się w ten sposób zamykamy się w sobie, jednocześnie odgradzając się od innych. Jak się przełamać?

 

Odpoczynek

 

 

Odpoczynek w ciągu dnia, szczególnie po wykonaniu pracy, jest potrzebny zarówno dla ciała, jak i dla naszej psychiki. Regeneracja organizmu połączona z wewnętrznym odprężeniem się i relaksem umysłu jest efektywniejsza od samego odpoczynku ciała. Wypoczynek powinien być również aktywny, dlatego oprócz znanej nam półgodzinnej drzemki, poleca się przede wszystkim wyjście na dłuższy spacer lub ćwiczenia fizyczne.

 

Porządki

 

 

Życie w chaosie wprowadza człowieka w stan niepokoju i wewnętrznej nierównowagi. Gdy uporządkujemy przestrzeń wokół siebie stajemy się spokojniejsi, pełni energii i zaczynamy działać w bardziej harmonijny sposób. Posprzątanie pokoju, w którym najczęściej przebywamy w ciągu dnia, uporządkowanie półek, z których korzystamy na co dzień, a przede wszystkim biurka sprawi, że nabieramy ochoty do działania. Oczyszczając przestrzeń wokół siebie, łatwo zauważyć, jak wcześniejszy chaos przytłaczał i blokował przed działaniem. Warto to sprawdzić!

 

Karaoke

 

 

Śpiew to ekspresja naszych odczuć, emocji i przeżyć. Wyjście ze znajomymi na karaoke pobudza nie tylko ośrodek przyjemności, ale oczyszcza umysł z niepotrzebnych myśli. Gdy na słowo „występ publiczny” dostajemy gęsiej skórki i zdajemy sobie sprawę, że nie należy to do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu, możemy zwyczajnie włączyć w samochodzie lub w domu głośno radio i śpiewać swobodnie do woli.

 

Medytacja

 

 

Medytacja to idealny wybór dla osób, które pragną w swoim życiu wyciszenia i zagłębienia się we własne wnętrze. Nie trzeba stosować specjalnych zabiegów typu kadzidełka, muzyka relaksacyjna czy odpowiednia pozycja siedzenia na podłodze, aby osiągnąć stan medytacyjny. Wystarczy, że usiądziemy wygodnie, zamkniemy oczy i po prostu postaramy się nie myśleć, co było, ani co będzie – skupienie się na „tu i teraz”. Wydaje się łatwe? Dla początkujących jest to wręcz niemożliwe, dlatego dla ułatwienia poleca się na początku skupić na własnym oddechu.

 

Dieta

 

 

Powtarzający się slogan – „jesteś tym, co jesz”, może okazać się dobrym podsumowaniem w przypadku nabrania energii życiowej. Spowalniamy swój organizm poprzez sięganie po tłuste, mięsne potrawy. Dodatkowo nadmiar cukru i soli sprawia, że nasze ciało przybiera na wadze i wewnętrznie się starzeje. Gdy sięgniemy po produkty przyśpieszające pracę naszego organizmu, unikniemy negatywnych skutków niewłaściwej diety. Polecane w tym wypadku są pobudzające przyprawy (cynamon, kardamon, pieprz czy papryczka chili), napój yerba mate (pobudzająca herbata, pochodząca z Ameryki Południowej), a także zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami – orzechy każdego rodzaju, suszone owoce, a nawet… kostka czekolady (kostka to słowo klucz). Produkty wymienione powyżej pobudzą organizm, a ich smak poprawi nam nastrój.

 

Zegar biologiczny

 

 

Rutyna, na którą wszyscy ochoczo narzekają, jest dla nas tak naprawdę bardzo potrzebna; to dzięki niej czujemy się bezpiecznie, bo wprowadza nas w stały rytm dnia czy tygodnia. Powtarzalność sprawia, że nasze ciało żyje w harmonii ze sobą i otaczającym światem. Stała pora posiłków, odpoczynku czy snu ureguluje cykl dobowy, przez co chętniej zabierzemy się do pracy. Co ważne, systematyczne wysypianie się (co najmniej 7 godzin w ciągu doby) i stała pora kładzenia się spać sprawią, że rano obudzimy się wypoczęci, a poranne wstawanie przestaje być problemem.

 

Styl ubierania się

 

Mała zmiana, a czyni cuda – psychologicznie udowodniono, że osoby wybierające ubrania w ciemnej tonacji (odcienie czerni, szarości czy fioletów) wykazują zwiększoną tendencję do zaburzeń depresyjnych i dystymicznych. Jeżeli chcemy nabrać energii do życia i zmotywować się do działania, to powinniśmy wybierać jasne, żywe kolory – błękit, żółć, zieleń, beż, biel. Pod rozwagę należy wziąć również zbyt ciasne ubrania, ponieważ krępując ruch wprowadzają nas w stan dyskomfortu. Ciekawostką może okazać się informacja na temat czerwieni – według założeń chromoterapii ten kolor uważany jest za sygnał do ataku, agresji i stanu nadmiernej gotowości.

 

 

Autor: Beata Marzec – psycholog, hipoterapeuta oraz psychoterapeuta w trakcie nauki. Prywatnie miłośniczka jeździectwa i zwierząt oraz pasjonatka literatury faktu.

 

Zostaw swój komentarz