Wizyta w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych

with Jeden komentarz

Osoby niepełnosprawne

 

17 stycznia całym warsztatem udaliśmy się na spotkanie informacyjne do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych w Lublinie (ul. Diamentowa 2). Dzięki uprzejmości pana Łukasza Tyzo, który przedstawił nam wiele cennych i praktycznych informacji, dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy się starać o różnego rodzaju dofinansowania i wsparcie.

Zadania Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych

Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych ma wiele zadań, które dotyczą nie tylko samych osób niepełnosprawnych, ale także organizacji pozarządowych, wspierających osoby niepełnosprawne w procesie zdrowienia. Ściśle współpracuje także z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawych (czyli PEFRONem – link: https://www.pfron.org.pl/) w zakresie różnego rodzaju projektów, kierowanych do organizacji i instytucji pomagających osobom niepełnosprawnym. Wydział zajmuje się też opiniowaniem różnych rozwiązań, które mają poprawić warunki życia osób niepełnosprawnych oraz pomagać im w integracji.

Na co można wydać dofinansowanie?

Podczas naszego spotkania największe zainteresowanie wzbudziła możliwość starania się o dofinansowanie wszelkich sprzętów i działań, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie ważną informacją była dla nas konieczność cierpliwego czekania na decyzję o dofinansowaniu (o ile możemy sobie na to pozwolić), ponieważ po samodzielnym zakupie sprzętu może być niemożliwe uzyskanie zwrotu poniesionych przez nas kosztów. Ciekawostką było dla nas to, że nie istnieje spis rzeczy czy pomocy, na które można uzyskać dofinansowanie. Każdy wniosek jest traktowany indywidualnie i zależy od konkretnej sytuacji życiowej, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie umotywować swoją potrzebę. Najczęściej dofinansowanie wydaje się na sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny, ale może być także przeznaczone na likwidację barier architektonicznych, transportowych, ale także na szkolenia mogące zwiększyć szansę na rynku pracy.

Przyjazne biuro i wielkie wsparcie

Ze spotkania wyszliśmy także z zapewnieniem, że zawsze w razie wątpliwości możemy zgłosić się do biura, porozmawiać o naszej konkretnej sytuacji i uzyskać poradę. Zachęcamy wszystkich do korzystania z oferty wydziału i podejmowania tam rozmów o pomocy, jaką można uzyskać, ale także o tym, jakie prawa ma osoba niepełnosprawna.

 

Adres: ul. Diamentowa 2, 20-447 Lublin.

Telefon: 81 466 2065, 81 466 2068.

 

 

Autor: Justyna Turczyn – psycholog

Komentarze

  1. Marcin
    | Odpowiedz

    Tygrysy mogą wyginąć na świecie. Trzeba dbać o ten gatunek . Trzeba też strzec te zwierzęta przed kłusownikami.

Zostaw swój komentarz