CZAS NA ZIMOWE SZALEŃSTWA NA ŚNIEGU

with 8 komentarzy

 

Zima najczęściej kojarzy się nam ze sportami zimowymi i feriami. Za oknem śnieg i mróz,  a to świetna okazja, by zażyć ruchu na świeżym powietrzu i przy okazji świetnie się bawić. Dużymi krokami zbliżają się ferie zimowe. Warto wybrać się wtedy z dziećmi na sanki, łyżwy czy nawet narty. Poniżej przedstawię w skrócie kilka najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych     i mam nadzieję, że  uda mi się zachęcić Ciebie do chociażby jednej aktywności w tym sezonie 🙂

 

Jazda na sankach

 

 

Zapewnia dużo frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To jedna z najtańszych i najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Niejednokrotnie jest źródłem radości i pozytywnej energii. Dziecko, które już samodzielnie siedzi, można wozić na sankach z oparciem,   a z trochę starszymi pozjeżdżać z górki. Podczas zjazdu pracują mięśnie odpowiedzialne za równowagę, natomiast podczas  wspinania się  ku wzgórze, angażujemy do pracy głównie mięśnie ud, a także brzucha.

 

Jazda na nartach

 

 

Do jazdy oprócz nart potrzebne są odpowiednie kijki i wygodne ubranie. Jazda może odbywać się na płaskim terenie, jak również na małym pagórku. Odpowiednim miejscem  są także ośrodki narciarskie, których mamy coraz więcej i z których często korzystamy. Odbywają się tam zajęcia prowadzone przez instruktorów dla osób w różnym wieku. Na terenie Lubelszczyzny znajduje się wyciąg: „Bobliwo”, „Krasnobród”, „Globus” (Lublin), „Parchatka”, „Rąblów”, „Sulów”, „ „Szopowe”,  „Nartaj”. Podczas jazdy na nartach pracują mięśnie grzbietu, brzucha i obręczy kończyny górnej. Najlepiej byłoby przygotować się motorycznie do jazdy. Bardzo ważnym elementem treningu są ćwiczenia sensomotoryczne i równoważne, które można wykonać w domu.

 

Jazda na łyżwach

 

 

Rozpocząć przygodę  można już w wieku przedszkolnym. Jazda powinna odbywać się na pewnym, grubym lodzie, a najlepiej na sztucznym lodowisku. Wybierając się na łyżwy pamiętajmy o wygodnym ubraniu, ochraniaczach dla osób początkujących i obowiązkowo o kasku i łyżwach, które można wypożyczyć na każdym lodowisku. Podczas jazdy najczęściej wykorzystywane są mięśnie kończyn dolnych  w szczególności mięśnie czworogłowe uda wraz ze swoimi ścięgnami oraz mięśnie łydki. Pracują również mięśnie brzucha, pleców, obręczy barkowej i mięśnie pośladkowe. Nieświadomie poprawiamy swoją koordynację ruchową, równowagę, wzmacniamy wiele grup mięśniowych, tych dużych jak i małych – zwłaszcza kolan, bioder i kostek. Gubimy zbędne kilogramy i poprawiamy wydolność organizmu.

 

Snowboard

 

 

To kolejna dyscyplina sportu zimowego, która jest obecnie bardzo popularna. Do  jej uprawiania musimy zaopatrzyć się w odpowiednią deskę, wygodne buty, nieprzemakalną odzież, ochraniacze zabezpieczające nas przed upadkiem. Dodatkowo warto mieć ze sobą specjalne rękawiczki i google.  Snowboard polega na zjeździe w dół stoku, który pokryty jest śniegiem. Dużą zaletą  snowboardu jest wzmacnianie mięśni i gubienie kilogramów.

 

Dodatkowe korzyści płynące z uprawiania sportów zimowych to:

 • pozytywne działanie na drogi oddechowe,
 • łatwiejsze zasypianie,
 • poprawa nastroju,
 • dotlenianie organizmu i hartowanie,
 • wydzielanie endorfin czyli hormonu szczęścia,
 • działanie odstresowujące,
 • wzmacnianie odporności,

 

Życzę wielu niezapomnianych chwil spędzonych na świeżym powietrzu, a także zarażenia się miłością do ruchu i to nie tylko zimą 🙂

 

 

Autor: Justyna Król – specjalista ds. rehabilitacji ruchowej – fizjoterapeuta

 

Komentarze

 1. Róża
  | Odpowiedz

  Warto bawić się jak dzieci, bo zatraciliśmy spontaniczności, radość.

 2. Bea
  | Odpowiedz

  Kocham góry, a zimą są oprószone magią, tajemnicą, niesamowitym urokiem i oczywiście śniegiem 🙂
  Już drugi rok z rzędu po świętach wyjezdzam w Bieszczady na Sylwestra. Tam jest moja oaza spokoju i schronienie na czas szaleństw rozpoczynającego się karnawału… Tam robię podsumowanie roku, a także krok w nowe wyzwania, cele… Chodzenie po górach – kocham! I polecam wszystkim, którzy chcą spotkać się z przyrodą i przede wszystkim ze sobą.

 3. Kubal
  | Odpowiedz

  A gdzie rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, zjeżdżanie z górki na szufelce lub torbie plastikowej? To są dopiero zimowe szaleństwa 🙂

 4. mimi
  | Odpowiedz

  Już nie mogę doczekać się jazdy na nartach. Polecam!!!!!

 5. Mała Mi
  | Odpowiedz

  W zimie zawsze z synem wybieram sie na lodowisko ICEMANIA na Globusie. Regularnie jeździmy na łyżwach – fantastyczna zabawa, nie tylko dla mojego mlodego, ale i dla mnie. Jesteśmy później umordowani, ale w dobrym słowa tego znaczeniu. Fajne jest to, że dla maluszków, które dopiero się uczą, są tzw. „pingwiny”, dzięki którym dzieci mają podporę i mogą jeździć samodzielnie. Polecam!!!

  • Hania
   | Odpowiedz

   Co to są „pingwiny”?

   • Mała Mi
    | Odpowiedz

    „Pingwiny” to taka pomoc dla maluchów. Ta podpórka jeździ po lodzie i wygląda jak prawdziwy pingwin. Jest mniej więcej wysokości dziecka, dorosłemu sięga do biodra może, jest bardzo ciężka. Dziecko staje za pingwinem, który po bokach głowy ma uchwyty, żeby dziecko się trzymało. Maluch „pcha” pingwina przed sobą, dzięki temu maluchy ćwiczą utrzymywanie równowagi i jazdę po lodzie. Kiedy już je opanują, jeżdżą na łyżwach samodzielnie. Mój syn też uczył się z nim jeździć. Można go wypożyczyć z łyżwami na Globusie, nie pamiętam czy za dopłatą. W Kędzierzynie -Koźlu mają niedźwiedzie polarne zamiast pingwinów 🙂 pozdrawiam!

    • Hania
     | Odpowiedz

     Dziekuję. Szkoda, że nie ma pingwinów dla dorosłych (musiałyby ważyć ze 100 kg!) a chętnie bym skorzystała 🙂

Zostaw swój komentarz