21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka. Nie zawsze pamiętamy swoich dziadków. Bywa, że nigdy nie dane było nam ich nawet poznać. Nadal trwają w naszej pamięci dzięki historii opowiadanej przez innych i fotografiom. Niektórzy z nas czasem mają jednak odrobinę szczęścia – nie tylko poznali swoich dziadków, a nawet pradziadków – ale wciąż mogą cieszyć się ich obecnością w swoim życiu oraz życiu swoich dzieci.
W te szczególne dni, kiedy wnuki wędrują z laurkami do swoich dziadków i pradziadków, pomyślmy o moście pokoleń między Nami a Nimi. To dzięki ich obecności mamy swoje korzenie i historię. Pytajmy o nich, zadawajmy im 100 i więcej pytań, bo czasu zawsze jest za mało. Nie zawsze dogadujemy się ze straszym pokoleniem, a o tym jeszcze starszym wiemy często naprawdę niewiele, a szkoda, bo to kopalnia mądrości. Mimo wielu scysji i kłótni, zderzeń pokoleń – wiem jedno, pamięć jest ważna. Nie zawsze zgadzałam się z moimi dziadkami, ale z każdym z nich mam przynajmniej jedno miłe wspomnienie, które definiuje moją pamięć o nich. Dzięki dziadkom mam poczucie, że jestem. Mówi się, że do dziadków wnuki są najbardziej podobne 🙂
CYTATY
Z okazji święta najstarszych, proponuję Wam najbardziej znane cytaty o Babciach i Dziadkach. Jest to nie tylko lektura dla tych pierwszych, ale także dla wnuków i prawnuków.
„Doskonała miłość czasem nie przychodzi, aż do pojawienia się pierwszego wnuka”
Przysłowie walijskie
„Babcia jest kochana nie mniej, niż matka”
William Shakespeare – angielski poeta, dramaturg, aktor
„Każdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków, jak i wnuków, aby być w pełni człowiekiem”
Margaret Mead – amerykańska antropolog kulturowa
„To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka”
Rudolph Giuliani – amerykański polityk pochodzenia włoskiego
„Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce”
Autor nieznany
„Stanie się babcią jest wspaniałe. W jednej chwili jesteś tylko matką. W następnej jesteś wszechwiedząca i prehistoryczną osobą.”
Pam Brown – australijska pisarka i poetka
„Gdy dziadkowie wchodzą drzwiami, dyscyplina wylatuje przez okno”
Ogden Nash – amerykański poeta
„Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci”
Przysłowie włoskie
„Ci, którzy nie mają dziadków, wiele tracą”
Przysłowie hiszpańskie
„Ogród miłości wyrasta w sercu babci”
Autor nieznany
„Dziadkowie dają bezwarunkową miłość, oparcie i od czasu do czasu zastrzyk gotówki. Miejsce, gdzie wnuki zawsze mogą przyjść, jeśli tego właśnie potrzebują. I nie mówią im, co powinni zrobić, bo to aż w nadmiarze otrzymują od rodziców. Pozwalają wnukom samym rozwiązywać swoje problemy.”
Jennifer Weiner – pisarka, dziennikarka amerykańska
„Babcia jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem i trochę najlepszym przyjacielem”
Autor nieznany
„Dzieci to jedno. Ale dopiero z wnukami przychodzi poczucie jeszcze większego sensu i spełnienia. Jeżeli dzieci nadają sens naszej egzystencji, to wnuki są jego potwierdzeniem”
Henning Mankell – szwedzki pisarz i scenarzysta
„Pan Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył babcię”
Autor nieznany
„To jeden ze sposobów działania natury, że często czujemy się bliżej z przedstawicielami starszego pokolenia niż z osobami z pokolenia bezpośrednio nas poprzedzającego”
Igor Strawiński – rosyjski kompozytor, dyrygent, pianista
„Ludzie na starość dziecinnieją, by mogli znaleźć wspólny język z wnukami”
Andrzej Majewski – aforysta
„Jeśli twoi dziadkowie wciąż żyją, to nie czekaj – odwiedź ich! Kiedyś możesz żałować, że nie robiłeś tego wcześniej”
Autor nieznany
WSZYSCY KIEDYŚ BĘDZIEMY BABCIAMI I DZIADKAMI
Dzielcie się swoimi pozytywnymi wspomnieniami i nie zapominajcie o najstarszych!
Wszystkiego dobrego dla Waszych Babć i Dziadków! 🙂
Autor: Joanna Demska – instruktor terapii zajęciowej w pracowni pamiątkarstwa. Na co dzień jestem molem książkowym, mam w domu kota Pędzla (mój osobisty terapeuta), uwielbiam sztukę i muzykę w każdej formie, cenię sobie kontakt z innymi ludźmi w pracy, cieszę się, że dane mi jest z nimi pracować każdego dnia.
W artykule wykorzystano zdjęcie pracy, jaką na dzień Babci i Dziadka wykonał Syn Autorki.
Komentarze
Małgorzata
Nasz wnuk został drastycznie oddzielony od nas, bo adoptowana córka i jej wybranek chcieli coraz więcej pieniędzy. Dostali wyposażone mieszkanie, dostali każde wsparcie, gdy przyszli z dwoma plecakami i ciążą. Szantaż emocjonalny i finansowy nas przerósł. Wnuk ma 8 lat i prany mózg i nie chce nawet kontaktów telefonicznych. Rodzina dysfunkcyjna ma kuratora, sąd przyznał nam kontakty, ale tak naprawdę nie można ich wyegzekwować. Zostaliśmy ukarani za dobre serce i szczodrość. Bardzo nam brakuje wnusia, chociaż jego stosunek do nas bardzo się zmienił. Chcielibyśmy być dziadkami dla jakiegoś dziecka czy dzieci.. cóż jesteśmy sami na świecie, a pracowite i pełne troski życie pomału dobiega końca.
autor artykułu
Bardzo to przykre, co tu Pani napisała 🙁 Bardzo… Mam jednak szczerą nadzieję, że jeszcze się odwrócą te sprawy na lepsze i wnuk zdąży jeszcze pobyć z Państwem. Bardzo Państwu tego życzę! Pozdrawiam i proszę nie tracić nadziei!
Ola
Pamiętam tylko swoją Babcię. Zawsze, jak ją odwiedzałam miała przygotowane słodycze dla mnie i pieniądze na kino czy inne przyjemności. I zawsze smażyła placki ziemniaczane, które uwielbiałam, a których w moim rodzinnym domu w ogóle się nie smażyło. I nikt inny tak bardzo nie był ze mnie dumny i nie rozgłaszał wśród sąsiadów, jaka jestem mądra, dobra, uczynna… 🙂 Pamiętam, że bardzo starałam się dorównać tym opiniom Babci i naprawdę starałam się być mądra, dobra, uczynna… Do tej pory, na każde wspomnienie Babci, do serca wlewa mi się serdeczne uczucie i uśmiecham się sama do siebie (a może i do Niej) 🙂