JAKIE ĆWICZENIA MOGĄ ZAPOBIEC BÓLOWI PLECÓW?

with Jeden komentarz

Ból pleców to częsta dolegliwość, z którą zmaga się większość z nas. Żeby się z nim uporać należy wzmocnić m.in. dolne mięśnie pleców. Ćwiczenia są proste i dlatego z chęcią do nich wrócisz. Oto kilka z nich:

 

Lędźwia na ziemi”

Połóż się na brzuchu, z głową ku ziemi i rękoma wzdłuż ciała.

Zrób wdech, a następnie wydech, jednocześnie odklejając tułów i nogi od podłogi.

Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

 

Podnoszenie ręki i przeciwnej nogi”

Połóż się na brzuchu, z głową do ziemi i rękoma wyciągniętymi nad głową.

Zrób wdech, a na wydechu równocześnie oderwij od podłogi rękę i przeciwną nogę (pamiętaj, żeby oderwać całą nogę od podłogi, z czubkiem stopy skierowanym do ziemi). Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

 

„Płaskie plecy”

Stań z lekko ugiętymi nogami. Wyciągnij wyprostowane ręce do góry, tak aby znalazły się w przedłużeniu tułowia. Podczas wykonywania ćwiczenia staraj się jak najbardziej wyciągnąć do góry. Pochyl się do przodu, aż tułów będzie równolegle do ziemi (a plecy płaskie).                Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, a następnie podnieś się, zachowując proste plecy.

 

„Deska” – wzmacnia mięśnie brzucha

Połóż się twarzą do ziemi, opierając się na łokciach i na czubkach palców.  Podnieś miednicę tak, aby Twoje ciało było w jednej linii. Łokcie powinny znajdować się pod stawami ramion.     Pamiętaj żeby maksymalnie wciągnąć brzuch, nie przestając przy tym oddychać.

 

Każde ćwiczenie powtórz 5 do 10 razy; ćwicz codziennie.

 

Pamiętaj zatem, że kręgosłup lubi się ruszać. To, w jakiej kondycji fizycznej jesteś, ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Świetnie przedstawia to przysłowie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Wybierz się, więc ze znajomymi lub sam na basen, na rower czy pobiegaj. Nie zapominaj również o ćwiczeniach przedstawionych powyżej. Zatem do dzieła!

 

Autor: Justyna Król – specjalista ds. rehabilitacji ruchowej – fizjoterapeuta

Komentarze

  1. Marlena
    | Odpowiedz

    Niby człowiek wie, że trzeba się ruszać, ale jak tu zmusić się do systematyczności, a nie tylko do ćwiczenia zrywami. Trudna jest walka z lenistwem…

Zostaw swój komentarz