Jesień to słoneczna, kolorowa i pachnąca darami ziemi pora roku, która skrywa swoje tajemnice. Zabiera cenne promienie słońca, skraca dzień, zostawia nostalgię i tęsknotę za minionym latem. Przynosi ze sobą deszcz, wiatr i chłód. Stawia wyjątkowe wyzwania przed naszym organizmem.
Jesień zazwyczaj…
Chodzi i szuka. Zatłoczonych miejsc. Kaszlących, kichających, źle odżywionych, zestresowanych ludzi. Kobiet, mężczyzn i dzieci z osłabioną odpornością, aby podarować im kosz wypełniony po brzegi niespodziankami: grypą, przeziębieniem, bólami reumatycznymi i smutkiem.
Co łączy grypę i przeziębienie?
Oba schorzenia są chorobami wirusowymi, zakaźnymi i mają nieco podobne objawy. W obu przypadkach do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Grypę wywołują 3 typy wirusa oznaczone kolejnymi literami alfabetu: A, B i C. Dla nas najgroźniejszy jest typ A. Grypa objawia się najczęściej jako ostre, nagle pojawiające się zakażenie górnych dróg oddechowych, z osłabieniem utrzymującym się przez kilka tygodni, częstym kaszlem, wysoką gorączką, częstymi bólami głowy, znacznymi bólami mięśniowymi na wczesnym etapie. Choroba ustępuje samoistnie. Grypa o typowym niepowikłanym przebiegu nie wymaga podania antybiotyku, jedynie wspomagającego leczenia objawowego. W pewnych grupach chorych (dzieci poniżej 4 r.ż., osoby powyżej 65 r.ż., osoby chore przewlekle), zachorowanie na grypę może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, nasilenia objawów choroby przewlekłej. Grypa ma cięższy przebieg niż przeziębienie i groźniejsze są jej skutki.
Czynnikiem etiologicznym przeziębienia może być wirus któregoś z ponad 200 typów. Najczęściej sprawcami są rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Choroba przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni lub pośredni przez zakażone przedmioty (np. kubek, długopis). Po wniknięciu wirusa i około 2- dniowym okresie wylęgania pojawiają się objawy zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych.
Co możesz zrobić?
Jeśli w tym roku celna strzała choroby ustrzeliła ciebie, nie daj się grypie i przeziębieniu. Walcz, walcz skutecznie. Jest wiele sposobów, aby wygrać tę potyczkę z wirusami.
- Czosnek i miód wzmocnią siły obronne organizmu.
- Wyleżenie się pod ciepłą kołdrą pomoże wypocić się, a tym samym usunąć wiele toksyn obciążających organizm.
- Herbata z lipy z sokiem malinowym i imbirem rozgrzeje od wewnątrz i zadziała przeciwzapalnie.
- Ciepła kąpiel z olejkiem sosnowym udrożni drogi oddechowe.
Pamiętaj
- W czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta.
- Myj ręce.
- W środkach transportu zbiorowego unikaj dotykania powierzchni.
- Unikaj miejsc, gdzie gromadzi się dużo ludzi.
Autor: pielęgniarka – zwolenniczka aktywnego i zdrowego stylu życia
Komentarze
Hanna
Bardzo polecam miód z kurkumą i pieprzem – to najmocniejszy środek przeciwzapalny. Można stosować profilaktycznie, a także jak już nas dopadnie jakaś bakteria i chorujemy.