Kreatywni na rynku pracy

with Brak komentarzy

Wojewódzki Urząd Pracy

Jednym z głównych elementów rehabilitacji w naszym Warsztacie jest rehabilitacja zawodowa, w związku z tym nasi uczestnicy odwiedzili Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.  W ramach WUP działa Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Oferta Centrum jest szeroka i obejmuje wiele ciekawych szkoleń i warsztatów przygotowujących do poszukiwania i podjęcia zatrudnienia (więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://wuplublin.praca.gov.pl/web/wojewodzki-urzad-pracy-w-lublinie/-/1116195). Naszą uwagę zwróciło szkolenie: „Kreatywni na rynku pracy” i w nim wzięliśmy udział.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z terminem „kreatywność” i wspólnie z prowadzącymi rozważali czy umiejętność ta jest przydatna na rynku pracy. Przypomnieli sobie jak poprawnie przygotować dokumenty aplikacyjne, jakich błędów unikać i jakie metody zastosować, aby nasze CV było profesjonalnie przygotowane. Bardzo ciekawe było pokazanie wzorów kreatywnych dokumentów aplikacyjnych np. w formie filmu czy animacji. Poza tym uczestnicy szkolenia ćwiczyli oryginalne i twórcze sposoby tworzenia CV, uczyli się niebanalnych i niestandardowych sposobów zaprezentowania swoich umiejętności, kompetencji i zainteresowań, aby wyróżnić się podczas poszukiwania pracy.

CV

Ze spotkania uczestnicy wynieśli szereg cennych wiadomości. Dowiedzieli się między innymi, że aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, należy starać się indywidualizować swoje dokumenty aplikacyjne i przygotowywać je pod kątem konkretnego pracodawcy. Obecnie bardzo   wiele osób korzysta z gotowych wzorów z internetu, a przez to ich CV niczym nie wyróżnia się na tle innych. Ponadto w dokumentach aplikacyjnych nie należy podawać szczegółowych danych (np. nr PESEL) i dbać o to, by treści i zdjęcia były oficjalne i stosowne. Pomocne jest także rozbudowanie opisu zainteresowań (np. nie „sport” a „gra w tenisa”), gdyż są to dodatkowe informacje, które mogą zachęcić pracodawcę do głębszego zastanowienia się nad naszą kandydaturą, a w konsekwencji do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Z wizyty w Wojewódzkim Urzędzie Pracy uczestnicy wyszli bogatsi o nową wiedzę i umiejętności, które na pewno postarają się wykorzystać w praktyce.

Autor: Monika Deneka – specjalista ds. rehabilitacji społecznej

Kreatywność

Zostaw swój komentarz