Mapy myśli – jak rozpocząć przygodę z kreatywnym notowaniem?

with 2 komentarze

Mapę myśli możemy porównać do Układu Słonecznego. W jego centrum znajduje się Słońce – nasze słowo klucz. A wokół niego krążą planety – słowa kluczowe.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie czym właściwie są mapy myśli najprościej jest powiedzieć: mapy myśli są formą uporządkowania naszej wiedzy w formie graficznej. Swoją budową oddają sposób naszego myślenia, który bazuje na skojarzeniach oraz słowach-kluczach. Dzięki mapom myśli możemy rozbić złożone zagadnienia na czynniki pierwsze. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć i zapamiętać informacje.

Budowa mapy myśli

Aby stworzyć własną mapę myśli wystarczy nam czysta kartka papieru, coś do pisania oraz dobre chęci. Tworzenie mapy myśli dobrze jest zacząć od ułożenia kartki papieru poziomo przed sobą. Na samym środku powinniśmy zapisać główny temat naszej mapy myśli. Zapisane hasło możemy otoczyć ramką lub podkreślić kolorowym pisakiem, powinno być w miarę duże i wyróżniać się na tle pozostałych haseł. Możemy dodać prosty rysunek, który dodatkowo pobudzi naszą wyobraźnię.

Mapę myśli możemy porównać do drzewa. Tak jak z pnia wyrastają konary i coraz mniejsze gałęzie, tak od naszego hasła głównego wychodzą kolejne słowa-kluczowe na naszej mapie myśli. Kiedy już zapiszemy słowo klucz, możemy zapisać kolejne hasła, które będą rozszerzać wiedzę o naszym zagadnieniu. Z tych haseł możemy wyprowadzić jeszcze bardziej szczegółowe słowa-klucze pogłębiające wiedzę o naszym zagadnieniu głównym. To właśnie coraz mniejsze ,,podgałęzie’’ naszej mapy myśli sprawiają, że staje się pełna pod względem treści. Przy tworzeniu mapy myśli dobrze jest się skupić, tak aby nie pominąć żadnego tematu oraz maksymalnie rozszerzyć zapisane hasła. Warto łączyć słowa-klucze za pomocą linii oraz strzałek, tak aby wyraźnie zaznaczyć zależności oraz hierarchię ważności między nimi. Słowa klucze powinny być możliwie jak najkrótsze tak, aby wywołać u nas jak najwięcej skojarzeń.

Mózg

Tworząc mapę myśli powinniśmy kierować się zasadą od ogółu do szczegółu. Im bliżej centrum naszej mapy myśli, tym bardziej ogólne powinny znaleźć się tam informacje. Dlatego też, aby nie zagubić się w gąszczu haseł należy zadbać o hierarchię pojęć na naszej mapie myśli. Chcąc jeszcze mocniej odróżnić od siebie poszczególne kategorie haseł na naszej mapie myśli, możemy dodatkowo użyć kolorowych podkreśleń. Dzięki kolorom zapisane informacje mocniej będą rzucać się w oczy, dzięki czemu te szczególnie istotne nie umkną naszej uwadze. Po kolory warto sięgnąć, gdy już zakończymy tworzenie naszej mapy myśli tak, aby nie rozproszyć się podczas pracy oraz nie zniechęcić do dalszego tworzenia. Dodatkowo możemy uzupełnić naszą mapę myśli o proste rysunki, grafiki i ikony. Pobudzi to naszą wyobraźnię oraz ułatwi zapamiętywanie, ponieważ kluczowe hasło zakodowane zostanie  w naszej pamięci w dwóch postaciach: słowa oraz obrazu.

Jakie są zalety tworzenia map myśli?

Dzięki mapom myśli skuteczniej możemy zapamiętać potrzebny nam materiał. Aby stworzyć mapę myśli, musimy go rozbić na coraz mniejsze porcje, a więc siłą rzeczy dokładniej go poznajemy. Dokonując rozkładu materiału na czynniki pierwsze, możemy dostrzec kluczowe powiązania między poszczególnymi hasłami. A zatem mapy myśli nie tylko pomagają zapamiętywać informację, lecz dodatkowo pomagają organizować i przetwarzać poznany materiał. Tworząc mapy myśli możemy dodatkowo trenować koncentrację, ponieważ zbudowanie przejrzystego systemu skojarzeń wymaga skupienia na zadaniu oraz zrozumienia przetwarzanych informacji.

Dwoje ludzi rozmawiającychGdzie możemy wykorzystać mapy myśli?

Mapy myśli możemy wykorzystać w każdym aspekcie naszego życia. Jeśli jesteśmy uczniami lub studentami, możemy wykorzystać mapy myśli do notowania i przetwarzania zdobywanej wiedzy. Ponadto możemy wykorzystać mapy myśli w życiu codziennym np. podczas tworzenia list zakupów lub tworzenia planu wiosennych porządków. Mapy myśli równie dobrze sprawdzą się podczas planowania czasu wolnego, czasu nauki lub czasu pracy. Chcąc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej możemy odpowiednio wcześniej rozpisać sobie w formie mapy myśli naszą sylwetkę jako kandydata na dane stanowisko. Możliwości wykorzystania map myśli są równie szerokie jak nasza wyobraźnia.

Więcej cennych wskazówek jak tworzyć mapy myśli można znaleźć pod adresem:
https://jaksieuczyc.pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/

Milena Majczak – stażystka w Warsztacie Terapii Zajęciowej, studentka III roku psychologii, trenerka VCC. Prywatnie jestem miłośniczką książek, psów i dobrej herbaty. Praca z drugim człowiekiem to moja pasja, która sprawia mi wiele radości.

Komentarze

 1. Mateusz J.
  | Odpowiedz

  Mapy myśli, są pożyteczne, bo wykorzystują maksimum możliwości mózgu, wszystkie zmysły pracują, a to, czy ktoś to wykorzystuje, w życiu codziennym, choć częściowo, to jego sprawa, ale warto spróbować, bo informacje, nawet jak myślimy, o czymś, innym, to się przypominają,
  potrafią wrócić.
  Dlatego liczy się napięcie, kontrola nad umysłem, żeby, nie zaburzać rytmiki, myśli, warto wytrenować, pracę mózgu w tle, żeby więcej, działań, jednocześnie, zacząć, realizować, i poprawić wydajność myślenia, to też ma wpływ.
  Ilość rzeczy, które nasz otacza, zbędne myślenie, to minus trochę,
  jak mgła, chodzi o, taktykę, równoważenia myśli,
  Mniej myśli-większa koncentracja na celu
  Dużo myśli-rozkojarzenie, niejasność
  Dlatego można, tworzyć, notatki, żeby wrócić do czegoś, ważnego, co umknęło nam później.

  Wzrok również, tu odgrywa ważną rolę, pamięć, do zapamiętywania obrazów, choć nie każdy może, to, warto zaznaczyć, że rozwój wzroku, też jest ważny,

 2. Instruktor z pracowni pamiątkarstwa
  | Odpowiedz

  Byłam na zajęciach w WTZ z tworzenia MAPY MYŚLI 🙂 fantastyczna sprawa 🙂 Cieszę się, że ta metoda pojawiła się w naszej „czytelni ” 😉

Zostaw swój komentarz