Każdego roku w okresie grzewczym temat smogu powraca jak bumerang. Przez dziesiątki lat w zimie było gorzej z jakością powietrza z powodu opalania pieców węglem i innym „kopcącym” opałem. Przeszkadzało nam to, ale jakoś dało się żyć. Wiedzieliśmy, że wiosenne powietrze przegoni zimowy smog i będziemy mogli oddychać pełna piersią.
W ostatnich latach smog przestał nam towarzyszyć tylko zimą. O zanieczyszczeniu powietrza słyszymy w mediach, czytamy o skutkach zdrowotnych tego zjawiska w prasie, rozmawiamy o przekroczonych normach stężenia pyłów w powietrzu. A nawet przed wyjściem z domu sprawdzamy stan jakości powietrza w miejscu zamieszkania. Smog stał się zjawiskiem powszednim i doświadczamy go przez cały okrągły rok.
Czym jest smog?
Smog – to połączenie angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). To sztucznie powstałe zjawisko atmosferyczne, na które składają się dwa czynniki: naturalny – mgła i bezwietrzna pogoda i oraz nienaturalny –zanieczyszczenia. To mgła, która nie może się przemieszczać i na długo zalega nad danym obszarem, a w której unoszą się spaliny, dym z pieców, wyziewy z fabryk. Aż 33 z polskich miast, znalazły się pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Wśród tych miast są między innymi: Pszczyna, Zabrze, Żywiec, Rybnik, Nowy Sącz, Kraków.
Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Smog zawiera szkodliwe związki chemiczne – tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie takie jak: ołów, arsen, nikiel, kadm oraz pyły PM 10 i PM 2,5.
PM10 to pył, którego cząstki mają średnicę około 10 mikrometrów – to kilkakrotnie mniej niż grubość ludzkiego włosa. Natomiast PM2,5 jest czterokrotnie mniejszy. Może przenikać do krwi, osiadać na ziemi i wodzie.
Skutki zdrowotna smogu zależą od wielu czynników:
- Czasu ekspozycji na zanieczyszczenia
- Wieku
- Odporności organizmu
- Stężenia zanieczyszczeń
Do grupy największego ryzyka należy zaliczyć:
- Dzieci
- Kobiety w ciąży
- Osoby starsze
- Alergików
- Osoby z astmą
Ale uwaga, nie znaczy to , że jeśli nie jesteśmy w którejś z tych grup, to problem nas nie dotyczy. Dotyczy, i to bardzo.
Ekspozycja na zanieczyszczenia prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych. Między innymi do:
- Problemów z pamięcią i koncentracją
- Podrażnienia oczu, zapalenia spojówek
- Zwiększenia zapadalności na choroby nowotworowe
- Zaostrzenia objawów astmy
- Zmian skórnych
- Częstszych infekcji dróg oddechowych
Jak się bronić przed smogiem:
- Przed wyjściem z domu nałóż maskę przeciwpyłową (taka maseczka, jak na zdjęciu powyżej, niewiele pomoże. Szukajmy bardziej profesjonalnych anty-smogowych masek)
- Nie wietrz mieszkania w okresie nasilenia smogu
- Nie wychodź na spacer, nie bierz ze sobą osób starszych i dzieci
- Nie uprawiaj sportu na zewnątrz
- Pamiętaj o swoich pupilach – ogranicz spacery do minimum
- Zostaw samochód w garażu – poruszaj się komunikacją miejską
- Zamień stary piec „kopciuch” na inny
- Nie pal w piecu „czym się da” – plastik, opony, lakierowane drewno
- Pamiętaj o roślinach oczyszczających powietrze – skrzydłokwiat, draceny, paprotki, sansewierie.
Ważne jest, co zrobisz TY
To, czym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i jakość naszego życia. Właściwie, bez dobrego powietrza nie ma życia. Dlatego temat ten jest tak bardzo ważny dla każdego z nas i warto samodzielnie podejmować różne działania, które ograniczą naszą ekspozycję na smog. Warto też śledzić działania podejmowane w kraju i na świecie, które mają na celu ochronę klimatu. Właśnie teraz w Katowicach obraduje Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (3-14 grudnia 2018), tzw. COP24. Jakie będą postanowienia tej Konferencji zależy również od naszej świadomości i naszych oczekiwań, a nawet żądań, by decyzje były dla dobra ludzi, a nie dla rozwoju gospodarczego państw mających największe wpływy na świecie.
O COP24 możesz poczytać np. tutaj i tutaj, a także śledzić informacje w prasie i w internecie.
Autorka: pielęgniarka – zwolenniczka aktywnego i zdrowego stylu życia
Komentarze
Daniel
COP24 to takie zgromadzenie, podczas którego każde państwo chce wygrać swoje interesy, a nie zatroszczyć się o swoich obywateli. Myślę, że bardziej skuteczny byłby jakiś oddolny ruch ludzi niezrzeszonych w żadnych partiach, taki ogromny, ogólnoświatowy, ŻĄDAJĄCYCH czystego powietrza. Jak władza czuje, że moze władzę stracic, to coś robi. Inaczej to możemy w maseczkach latać, a oni swoje interesy będą ubijać naszym kosztem…
Mikołaj
Ostatnie dni to koszmar. Nie ma czym oddychać. Kupiłem sobie maseczkę przeciwpyłową i wyglądam jak kosmita. Szkoda, że ludzie w maseczkach nie chodzą, poczułbym się raźniej.
Bea
Panie Mikołaju, również zastanawiam się nad zakupem maseczki przed smogiem, ponieważ ostatnie dni jestem permanentnie niedotleniona, a przez to osłabiona… 🙁