Rozpoczął się marzec, który jest miesiącem przejściowym pomiędzy końcem zimy, a początkiem wiosny. Pogoda lubi wówczas płatać figle. Bardzo często potrafi zaskoczyć ciepłem, jak też intensywnymi opadami śniegu. Podobnie jak zimą podczas długotrwałych mrozów i dużych opadów śniegu, tak i wczesną wiosną, gdy brak jest jeszcze insektów oraz roślin, ptaki potrzebują naszej pomocy. W poprzednim artykule (możesz go przeczytać TUTAJ) pisałam, jak ważne jest systematyczne dokarmianie ptaków oraz obiecywałam zamieszczenie artykułu, w jaki sposób wykonać smakołyki dla naszych skrzydlatych przyjaciół i właśnie tymi przygotowaniami zajmiemy się dzisiaj.
Przygotowanie przysmaków dla ptaków jest bardzo proste, nie wymaga również zgromadzenia wielu składników. Do pomocy w ich przygotowywaniu możemy zaprosić dzieci. Wspólne przygotowywanie takich zawieszek zapewni nam nie tylko niezłą zabawę, ale ma także aspekt edukacyjny.
ZAWIESZKI Z ZIARNA DLA PTAKÓW
Do wykonania zawieszek z ziarna dla ptaków potrzebne będą:
– gotowa mieszanka ziaren dla ptaków (1,5 szklanki)
– paczka żelatyny
– szklanka gorącej wody
– garnek lub miska
– foremki do wykrawania ciastek
– słomka
– opcjonalnie papier do pieczenia
– sznurek lub wstążka
1/ Do miski wsypujemy paczkę żelatyny, zalewamy ją szklanką gorącej wody. Mieszamy żelatynę
z wodą, odstawiamy na kilka minut do momentu, aż będzie ona nadal płynna, ale już nie gorąca.
2/ Następnie do miski z rozpuszczoną żelatyną wsypujemy ziarno, tak aby uzyskać gęstą masę. Do gotowej mieszanki ziaren dla ptaków dosypałam dodatkowo ziarna słonecznika, jednak nie jest to obowiązkiem.
3/ Całość dokładnie mieszamy i zostawiamy do przestudzenia na około pół godziny.
4/ W międzyczasie możemy wyłożyć blachę do pieczenia papierem zaś foremki wysmarować od środka olejem roślinnym.
5/ Foremki wypełniamy przestudzoną mieszanką ziaren i żelatyny.
Nie przejmuj się jeśli z foremek zacznie wypływać żelatyna. Po stężeniu wystarczy ją odciąć od foremki.
6/ Wypełniając foremki mieszanką ziaren pamiętajmy o umieszczeniu kawałka słomki w pobliżu krawędzi foremki. Dzięki temu później będzie nam łatwiej przewiązać tasiemkę w zawieszce.
7/ Wkładamy blachę do lodówki na około 1 godzinę lub do czasu aż mieszanka ziaren z żelatyną całkowicie zastygnie.
8/ Po stężeniu żelatyny delikatnie wypychamy z foremek nasze zawieszki. Wyciągamy z nich fragmenty słomek, a przez powstałe dziurki przewiązujemy sznurek lub wstążkę. Gotowe.
KULE TŁUSZCZOWE
Do wykonania kul tłuszczowych potrzebne będą:
– smalec (niesolony) – jedna kostka
– gotowa mieszanka ziaren dla ptaków
– siatka po warzywach (z dużymi oczkami) lub myjka kąpielowa
– miska
– sznurek
1/ Przed rozpoczęciem pracy kostkę smalcu kładziemy np. na grzejniku, stanie się on wówczas bardziej miękki i plastyczny. Smalec przekładamy do miski.
2/ Do smalcu dosypujemy mieszankę ziaren dla ptaków (najlepiej metodą „na oko”). Konsystencja uzyskanej mieszaniny powinna być dość gęsta.
3/ Dokładnie mieszamy ziarna z lekko ogrzanym smalcem.
4/ Z powstałej masy formujemy kule, które następnie pakujemy w plastikową siatkę np. po warzywach. Zamiast takiej siatki możemy wykorzystać pociętą na kawałki myjkę kąpielową lub elastyczną siatkę do pieczenia mięs.
5/ Kulkę zawiązujemy sznurkiem z obydwu stron. Gotowe.
Wykonanie zarówno zawieszek, jak i kul tłuszczowych zajęło mi naprawdę niewiele czasu, przysmaki pięknie prezentują się w przydomowym ogródku wabiąc coraz to większe grono ptaków.
Pamiętajcie jednak, że dokarmianie ptaków kończymy wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia). Wynika to z szeregu czynników, m.in. zaburzania naturalnych instynktów zwierząt oraz ich przejadania się.
Jeśli udało mi się zachęcić Was do wykonania przysmaków dla naszych skrzydlatych przyjaciół, koniecznie o tym napiszcie w komentarzach pod artykułem.
Autor: Izabela Woźny – instruktor terapii zajęciowej w pracowni introligatorskiej WTZ „Misericordia”.
Komentarze
Wanda
Mieszkam w „blokowisku” od 45 lat i prawie tyle samo dokarmiam już ileś tam pokoleń ptaszków. Czasami odwiedza mnie dzięcioł, jest prześlicznym ptakiem i wiele innych niż same sikorki. Na co dzień dostają pestki słonecznika (już gotowe do zjadania), ale teraz przed zimą nie chcę już kupować gotowych kul. Wszystko drożeje, a więc stąd moje pytanie – dziękuję bardzo za wskazówki. Sikoreczki i nie tylko one serdecznie WAM dziękują, POZDRAWIAMY
Anonim
Słyszałam, że w siateczki plastikowe ptaki się wplątują i lepsze są kratki metalowe dla kul tłuszczowych.
Małgorzata
Metalowe elementy czy karmniki na mrozie spowodują że łapki ptakom przymarzną !
Bowmen
Pytanie czy mozna zrobić kule np. ze smalcu po pieczeniu pączków czy musi być czysty?
Ewelina
Dla zwierzat używamy tylko naturalnego, nieprzetwożonego tłuszczu (bez soli, niewędzony np. słoniny). Przetwożony jest tak samo, szkodliwy, jak pieczywo i inne rzeczy,, które ludzie dają ptakom a pochodzą z naszego stołu (resztki ale też takie produkty, jak chrupki, ciasta, chipsy itp.).
Anna
Zrobiłam dziś żelatynowe zawieszki razem z 3-latką, w ramach zadań z kalendarza adwentowego 🙂 bardzo szybko się je robi
Olga
śliczne są te zawieszki gwiazdki i serduszka. Nie wiedziałam, że ptaszkom można dawać do jedzenia żelatynę. Czy tak zrobione zawieszki nie urywają się, jak usiądzie na nim jakiś ptak, zwłaszcza większych rozmiarów? Żelatyna zmrożona staje się krucha, stąd moje pytanie.
Don John
No pewnie ,że nowy .Nieużywany .Bowmen trochę rozsądku?.