HIPOTERAPIA – CZY TERAPIA Z UDZIAŁEM KONI JEST SKUTECZNA?

with Brak komentarzy

 

 

Rozwój różnych form terapii na świecie w ostatnich dziesięcioleciach nabrał rozpędu, a mówiąc dosadniej – zaczął galopować. Mnogość metod i technik terapeutycznych sprawia, że pacjenci, wymagający tych szczególnych działań, mają większy wybór i ułatwiony dostęp do korzystania z procesu leczenia, jakim jest terapia. Aby pozostać przy wspomnianym terminie „galop” warto wspomnieć o jednej z najbardziej atrakcyjnych form terapii, a mianowicie o hipoterapii.

Hipoterapia to szeroki zakres działań terapeutycznych, które odbywają się przy użyciu konia i najczęściej są prowadzone na świeżym powietrzu w ciepłych miesiącach – od kwietnia do września. Terapia odbywa się przy stajniach, w których oferowane są zajęcia hipoterapeutyczne, a te odbywają się na zasadzie pracy z koniem z ziemi i z koniem na jego grzbiecie. Ponadto wyróżniamy także terapeutyczną jazdę konną, ale jest ona przeznaczona dla osób dobrze funkcjonujących pod kątem fizycznym.

 

 

Kto może korzystać z hipoterapii?

 

Hipoterapia skierowana jest do osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza ruchowymi lub psychicznymi. Taka forma terapii może okazać się pomocna przy rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym, po amputacji kończyn dolnych, stwardnieniem rozsianym (czyli z wysokim poziomem spastyczności) czy z wadami postawy lub kręgosłupa.

Zajęcia terapeutyczne mogą również mieć wpływ na funkcjonowanie społeczne osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, z zespołem Downa, z niepełnosprawnością intelektualną lub z zaburzeniami zachowania.

Z zajęć hipoterapeutycznych mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

 

Czy koń może być terapeutą?

 

Obecność konia na zajęciach hipoterapeutycznych jest nieoceniona – bez niego zajęcia po prostu nie mogą się odbyć. Jednak koń jest tylko współtowarzyszem procesu terapeutycznego. Jego naturalne oddziaływanie na człowieka powoduje przede wszystkim rozluźnienie i odprężenie mięśniowe, ale także psychiczne.

Dodatkowo zapach, sierść i ruch konia pobudzają działanie zmysłów człowieka, przez co rozwija się w nim wzmożone doświadczanie otaczającego świata – zjawisko to cenne jest w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

 

 

Jakie korzyści płyną z hipoterapii?

 

Korzyści płynących z zajęć hipoterapeutycznych jest wiele, choć warto wspomnieć o tej najważniejszej – hipoterapia może pomóc ludziom stanąć na własnych nogach (dosłownie i w przenośni). Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi nabywają umiejętności chodzenia, poruszania się o własnych siłach. Zmniejsza się ich napięcie mięśniowe, przez co ruchliwość w stawach staje większa, a ruchy ciała swobodniejsze.

Kolejną zaletą zajęć hipoterapeutycznych jest pomoc w otwarciu się na świat dla osób, które mają trudności w życiu społecznym – boją się przełamać swój lęk i widzą bariery, które oddzielają ich od innych (szczególnie przy przywoływanych już wcześniej zaburzeniach ze spektrum autyzmu). Kontakt z koniem staje się dla nich często pierwszą, bliską i głęboką relacją; to ona wpływa na zmiany w nastawieniu do otaczającego świata.

 

 

Terapeutyczna siła konia leży w jego naturze – chodzie, usposobieniu i charakterze. Trudno oprzeć się twierdzeniu, że jest on ostoją ogromnej mocy, połączonej z niezwykłą delikatnością. Kontakt z koniem staje się dla pacjentów nauką siebie samego, własnych słabości, ale i poszukiwania siły. Z tego też powodu osoby korzystające z zajęć hipoterapeutycznych po skończonej rehabilitacji często starają się nadal obcować z tym zwierzęciem, a nawet próbują swoich sił w jeździe konnej.

 

Autor: Beata Marzec – psycholog, hipoterapeuta oraz psychoterapeuta w trakcie nauki. Prywatnie miłośniczka jeździectwa i zwierząt oraz pasjonatka literatury faktu.

Zostaw swój komentarz