10 września 2020 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym Warsztacie panią Dominikę Knap z Fundacji Inside Out, która poprowadziła dla nas warsztaty żonglerskie. Mieliśmy okazję zmierzyć się z tą niełatwą sztuką cyrkową. Dzięki pani Dominice nie tylko doskonale się bawiliśmy, ale też ćwiczyliśmy wiele umiejętności poznawczych i społecznych, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że żonglowanie to nie tylko ćwiczenie sprawności ruchowych, ale również nabywanie wielu innych umiejętności.
Żonglowanie dla każdego!
Żonglować można wszędzie i w każdym wieku! Potrzeba tylko trochę zapału i kreatywności, aby polubić tą ciekawą dyscyplinę.
Żonglerka kojarzy się głównie z cyrkiem i pokazami klownów. Niewiele osób wie, że jest to również dziedzina wykorzystywana w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, gdyż rozwija wiele umiejętności wykorzystywanych w codziennym życiu i funkcjonowaniu.
Żonglować można różnymi przedmiotami – piłeczkami z różnego materiału i o różnej wadze, chusteczkami, a nawet owocami.
Oto wartości płynące z żonglowania:
- wpływa na koncentracje, równowagę, refleks, oburęczność, koordynację wzrokowo – ruchową (kontrola ruchu gałek ocznych)
- pobudza do kreatywnych rozwiązań
- uczy współpracy
- rozwija planowanie ustawienia rąk, głowy i ciała oraz ułożenie kolejności ruchów i zautomatyzowanie ich
- stymuluje pracę obu półkul mózgowych (dzięki czemu tworzą się nowe połączenia neuronalne)
- rozwija wytrwałość, cierpliwość i determinację
- kształtuje właściwą postawę ciała
- wspiera rozwój dużej i małej motoryki
- zachęca do przekraczania własnych granic
Dzięki treningom żonglerskim nasz mózg jest w wyjątkowym stanie – relaksu, ale i wytężonej pracy obu półkul. Technika ta polecana jest do pracy z osobami z nadpobudliwością psychoruchową, problemami z agresją czy zaburzeniami integracji sensorycznej, ale także jako metoda mnemotechniczna (usprawniająca pamięć).
Żonglowanie jest częścią tak zwanej pedagogiki cyrku, która zaczęła się prężnie rozwijać również w Polsce. Ma ona już wypracowany model edukacyjny na zachodzie Europy (Niemcy, Francja). Pedagogika cyrku uczy nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych, umiejętności cyrkowych poprzez zabawę, pracę zespołową i indywidualną. Jest ona polecana dla osób nieśmiałych, z dysleksją oraz ze środowisk dysfunkcyjnych. Korzyści z żonglowania wpływają bardzo korzystnie zarówno na ciało, jak i na psychikę. Dzięki zajęciom żonglerskim nie tylko rozwijamy swoje umiejętności społeczne, ale również świetnie się bawimy i uczymy pracy w grupie, przez co budujemy poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie.
Dziękujemy serdecznie pani Dominice i Fundacji Inside Out za bardzo ciekawe i inspirujące warsztaty i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Autor: Monika Deneka – specjalista ds. rehabilitacji społecznej
Komentarze
Michał
Przegapiłem tak fascynujące zajęcia, aż żałuję, że mnie na nich nie było. Bardzo by mi się przydało takie żonglowanie, gdyż rozwija bardzo dużo umiejętności. Mam nadzieję, że uczestnikom bardzo się podobało na tych zajęciach bo już od samego czytania chciałbym cofnąć czas i w nich uczestniczyć. Bardzo mi się podobał ten artykuł i mam nadzieję, że będzie więcej tego typu zajęć. PS Pozdrawiam Warsztaty.
Monika Deneka
Pani Michale, jesteśmy w kontakcie z Panią Dominiką, która prowadziła dla nas warsztaty i mamy nadzieję, że jak tylko okoliczności na to pozwolą, znów zaprosimy ją do nas 🙂 Nie możemy się doczekać 🙂