Żonglowanie – niekonwencjonalna forma aktywności

with Brak komentarzy

Żonglowanie w WTZ

10 września 2020 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym Warsztacie panią Dominikę Knap z Fundacji Inside Out, która poprowadziła dla nas warsztaty żonglerskie. Mieliśmy okazję zmierzyć się z tą niełatwą sztuką cyrkową. Dzięki pani Dominice nie tylko doskonale się bawiliśmy, ale też ćwiczyliśmy wiele umiejętności poznawczych i społecznych, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że żonglowanie to nie tylko ćwiczenie sprawności ruchowych, ale również nabywanie wielu innych umiejętności.

Żonglowanie dla każdego!

Żonglować można wszędzie i w każdym wieku! Potrzeba tylko trochę zapału i kreatywności, aby polubić tą ciekawą dyscyplinę.

Żonglerka kojarzy się głównie z cyrkiem i pokazami klownów. Niewiele osób wie, że jest to również dziedzina wykorzystywana w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, gdyż rozwija wiele umiejętności wykorzystywanych w codziennym życiu i funkcjonowaniu.

Żonglować można różnymi przedmiotami – piłeczkami z różnego materiału i o różnej wadze, chusteczkami, a nawet owocami.

 

Oto wartości płynące z żonglowania:

  • wpływa na koncentracje, równowagę, refleks, oburęczność, koordynację wzrokowo – ruchową (kontrola ruchu gałek ocznych)
  • pobudza do kreatywnych rozwiązań
  • uczy współpracy
  • rozwija planowanie ustawienia rąk, głowy i ciała oraz ułożenie kolejności ruchów i zautomatyzowanie ich
  • stymuluje pracę obu półkul mózgowych (dzięki czemu tworzą się nowe połączenia neuronalne)
  • rozwija wytrwałość, cierpliwość i determinację
  • kształtuje właściwą postawę ciała
  • wspiera rozwój dużej i małej motoryki
  • zachęca do przekraczania własnych granic

Dzięki treningom żonglerskim nasz mózg jest w wyjątkowym stanie – relaksu, ale i wytężonej pracy obu półkul. Technika ta polecana jest do pracy z osobami z nadpobudliwością psychoruchową, problemami z agresją czy zaburzeniami integracji sensorycznej, ale także jako metoda mnemotechniczna (usprawniająca pamięć).

Żonglowanie jest częścią tak zwanej pedagogiki cyrku, która zaczęła się prężnie rozwijać również w Polsce. Ma ona już wypracowany model edukacyjny na zachodzie Europy (Niemcy, Francja). Pedagogika cyrku uczy nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych, umiejętności cyrkowych poprzez zabawę, pracę zespołową i indywidualną. Jest ona polecana dla osób nieśmiałych, z dysleksją oraz ze środowisk dysfunkcyjnych. Korzyści z żonglowania wpływają bardzo korzystnie zarówno na ciało, jak i na psychikę. Dzięki zajęciom żonglerskim nie tylko rozwijamy swoje umiejętności społeczne, ale również świetnie się bawimy i uczymy pracy w grupie, przez co budujemy poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie.

 

Dziękujemy serdecznie pani Dominice i Fundacji Inside Out za bardzo ciekawe i inspirujące warsztaty i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

 

Autor: Monika Deneka – specjalista ds. rehabilitacji społecznej

juggling

Zostaw swój komentarz