LEW – król wszystkich zwierząt

with 7 komentarzy

 

lew

Lew – symbol dumy, siły, władzy i dostojeństwa, postrzegany jako król wszystkich zwierząt. Dziś przyjrzymy mu się z innej perspektywy. Pamiętajmy, że tak jak każdy kot ma w sobie element dzikości lwa, tak lew potrafi być po prostu zwykłym kotem 🙂 Zapraszam do trzeciej odsłony cyklu moich artykułów, dziś podróż w rejony Afryki.

grzywa lwa

Fryzura zmienia wszystko – czyli parę słów o grzywie

           

Lew nie byłby lwem, gdyby nie jego wielka, bujna grzywa! Jakby jej nie miał, tak naprawdę nie odróżniałby się od lwicy niczym szczególnym 🙂 Na szczęście lew, to nie tylko jego fryzura, choć odgrywa duże znaczenie i na jej temat krążą bardzo różne hipotezy. Na pewno jej rozmiar i uroda świadczą o zdrowiu i sile lwa, to także sygnał dla innych osobników, że mają do czynienia z groźnym przeciwnikiem. Ciekawostką może być fakt, że lwicom zdecydowanie bardziej podobają się lwy o ciemnej grzywie 🙂

 

Skoro jesteśmy już przy wyglądzie, to warto zaznaczyć, że lew (tuż po tygrysie), jest drugim największym dzikim kotem na świecie. Są masywne, sprawne, co przekłada się na to, że są doskonałymi drapieżnikami. Na krótkim dystansie osiągają prędkość 60km/h. Samce ważą przeciętnie do 280kg, samice do 180kg. Największe lwy osiągają długość ciała z ogonem do 330cm.

lew azjatycki

 

Nie tylko w Afryce

 

Choć lew kojarzy nam się od razu z Afryką i sawanną, to także w Indiach możemy spotkać lwa azjatyckiego, niestety jest to już gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Populacja lwa afrykańskiego ma się trochę lepiej. Dawniej ten drapieżny kot występował nawet w Europie.

stado

Rodzina

 

Lwy to jedyne dzikie koty, które żyją w tak zwanych grupach rodzinnych. W skład stada wchodzi najsilniejszy lew oraz kilka młodszych samców, które tworzą z nim rodzaj koalicji i samice z młodymi. Lwy zajmują się głównie ochroną stada, lwice najczęściej polują, jedna zawsze zostaje z młodymi. Ponieważ lwy nie są z natury samotnikami, pojedyncze osobniki spotykane na sawannie, to najczęściej starsze lwy przepędzone przez samca alfa.

lwice

Skuteczny myśliwy

 

Mówienie, że to lwice tylko polują nie jest prawdą, to mit – ale trzeba przyznać, że są odpowiedzialne za około 90% wszystkich polowań. Lwy czasem polują samotnie, natomiast zdobywanie pożywienia na pewno ułatwia im życie w stadzie. Lwy są nie tylko skutecznymi myśliwymi, ale są także bardzo sprytne – fakt, że nie są samotnikami pozwala im często odebrać upolowany już posiłek innym zwierzętom. Lwy polują najczęściej nocą, umieją bezszelestnie podkradać się do zdobyczy. Tu również należy zaznaczyć, że pomaga im w tym świetny wzrok – lwy rewelacyjnie widzą w każdych warunkach, a ich źrenice bardzo szybko przystosowują się do zmian oświetlenia. Podczas posiłku występuje hierarchia, najpierw jedzą lwy, potem lwice, a na końcu młode lwiątka.

śpiący lew

Mistrz relaksu 🙂

 

Lwy to straszne śpiochy! Aż trudno w to uwierzyć, ale przesypiają od 12 do 19 godzin! To znaczy, że są aktywne tylko 4-5h i chyba można śmiało nazwać je leniami 🙂 Takie przedstawienie lwa kłóci się z tym, że jest w tak zwanej Wielkiej Piątce Afryki – najbardziej niebezpiecznych zwierząt tego kontynentu.

lew afrykański

Symbol, a może coś więcej?

 

Lew to niezwykłe zwierzę, ale i niezwykły symbol. Może w tym całym zamieszaniu związanym z jego siłą, pięknem, wielką grzywą, jego postawą i tym wszystkim co kojarzy się nam z „królewskimi” cechami, zapominamy, że może być po prostu zwyczajnym dzikim kotem. Jak w przypadku irbisa i tygrysa, dla lwa również największym zagrożeniem jest oczywiście człowiek. Niestety pomimo starań osób broniących praw zwierząt, nadal dla wielu osób lew jest ważnym trofeum, właśnie głównie z powodu tego, czego jest symbolem. Jeśli nadal nie uda nam się tego odróżnić: symbolu od lwa, to on także znajdzie się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

symbol lwa

Standardowo już zachęcam do kliknięcia linku i obejrzenia krótkich filmów 🙂

 

https://www.youtube.com/watch?v=cbE__L4fhdY

 

https://www.youtube.com/watch?v=ji7a77hNH5A

 

https://www.youtube.com/watch?v=7VvYBH0sopY

 

 

Źródła:

Wikipedia, YouTube, strona dinoanimals.pl

 

Autor artykułu:

Róża M.

dziki kot

Komentarze

 1. Mateusz J.
  | Odpowiedz

  Lew, Król
  silna krew,
  On wspaniałą jednostką jest,
  Generalnie szef wśród cech!
  Wdaje się we znaki, zawsze
  Miłym panem jest.

  Godny, do naśladowania
  pewny siebie,
  daję o sobie znać,
  Jego ciemna grzywa,
  na nie jedno wpływa.

  Tymi o to słowami,
  chciałem dodać komentarz,
  jaki lew jest wspaniały,
  otoczony miłymi wspomnieniami!

  • Instruktor z pracowni pamiątkarstwa
   | Odpowiedz

   Panie Mateuszu – piękne podsumowanie!! 🙂 nic dodać, nic ująć 😉

 2. Justyna T.
  | Odpowiedz

  Bardzo się wciągnęłam w ten cykl artykułów. Czekam z niecierpliwością na kolejną część! 🙂

 3. Mistrzowie
  | Odpowiedz

  Fajne i ciekawe artykuły. Zaciekawiły nas te zwierzęta. Bardzo zaciekawił nas fakt, iż lwice bardziej są zainteresowane lwami, które mają ciemniejszą grzywę niż jaśniejszą. Dzięki Tobie dowiedzieliśmy się dużo o życiu w stadzie i warunkach w jakich żyją oraz innych interesujących faktach i zwyczajach tych drapieżników.

 4. Róża M.
  | Odpowiedz

  Cieszę się, że moje artykuły podobają się. Został jeszcze jeden. Mam nadzieję, że okaże się równie ciekawy jak poprzednie. Pozdrawiam.

 5. Fanka kotów
  | Odpowiedz

  Wciągnęły mnie te artykuły o dzikich kotach. Zaczynam być ich fanką. Z niecierpliwością czekam na kolejny 😉

 6. Czytelnik
  | Odpowiedz

  Świetny artykuł. Piękne zwierzęta! Lubie Lwy kojarzą mi się z wolnością.

Zostaw swój komentarz