LEW – król wszystkich zwierząt

with 20 komentarzy

 

lew

Lew – symbol dumy, siły, władzy i dostojeństwa, postrzegany jako król wszystkich zwierząt. Dziś przyjrzymy mu się z innej perspektywy. Pamiętajmy, że tak jak każdy kot ma w sobie element dzikości lwa, tak lew potrafi być po prostu zwykłym kotem 🙂 Zapraszam do trzeciej odsłony cyklu moich artykułów, dziś podróż w rejony Afryki.

grzywa lwa

Fryzura zmienia wszystko – czyli parę słów o grzywie

           

Lew nie byłby lwem, gdyby nie jego wielka, bujna grzywa! Jakby jej nie miał, tak naprawdę nie odróżniałby się od lwicy niczym szczególnym 🙂 Na szczęście lew, to nie tylko jego fryzura, choć odgrywa duże znaczenie i na jej temat krążą bardzo różne hipotezy. Na pewno jej rozmiar i uroda świadczą o zdrowiu i sile lwa, to także sygnał dla innych osobników, że mają do czynienia z groźnym przeciwnikiem. Ciekawostką może być fakt, że lwicom zdecydowanie bardziej podobają się lwy o ciemnej grzywie 🙂

 

Skoro jesteśmy już przy wyglądzie, to warto zaznaczyć, że lew (tuż po tygrysie), jest drugim największym dzikim kotem na świecie. Są masywne, sprawne, co przekłada się na to, że są doskonałymi drapieżnikami. Na krótkim dystansie osiągają prędkość 60km/h. Samce ważą przeciętnie do 280kg, samice do 180kg. Największe lwy osiągają długość ciała z ogonem do 330cm.

lew azjatycki

 

Nie tylko w Afryce

 

Choć lew kojarzy nam się od razu z Afryką i sawanną, to także w Indiach możemy spotkać lwa azjatyckiego, niestety jest to już gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Populacja lwa afrykańskiego ma się trochę lepiej. Dawniej ten drapieżny kot występował nawet w Europie.

stado

Rodzina

 

Lwy to jedyne dzikie koty, które żyją w tak zwanych grupach rodzinnych. W skład stada wchodzi najsilniejszy lew oraz kilka młodszych samców, które tworzą z nim rodzaj koalicji i samice z młodymi. Lwy zajmują się głównie ochroną stada, lwice najczęściej polują, jedna zawsze zostaje z młodymi. Ponieważ lwy nie są z natury samotnikami, pojedyncze osobniki spotykane na sawannie, to najczęściej starsze lwy przepędzone przez samca alfa.

lwice

Skuteczny myśliwy

 

Mówienie, że to lwice tylko polują nie jest prawdą, to mit – ale trzeba przyznać, że są odpowiedzialne za około 90% wszystkich polowań. Lwy czasem polują samotnie, natomiast zdobywanie pożywienia na pewno ułatwia im życie w stadzie. Lwy są nie tylko skutecznymi myśliwymi, ale są także bardzo sprytne – fakt, że nie są samotnikami pozwala im często odebrać upolowany już posiłek innym zwierzętom. Lwy polują najczęściej nocą, umieją bezszelestnie podkradać się do zdobyczy. Tu również należy zaznaczyć, że pomaga im w tym świetny wzrok – lwy rewelacyjnie widzą w każdych warunkach, a ich źrenice bardzo szybko przystosowują się do zmian oświetlenia. Podczas posiłku występuje hierarchia, najpierw jedzą lwy, potem lwice, a na końcu młode lwiątka.

śpiący lew

Mistrz relaksu 🙂

 

Lwy to straszne śpiochy! Aż trudno w to uwierzyć, ale przesypiają od 12 do 19 godzin! To znaczy, że są aktywne tylko 4-5h i chyba można śmiało nazwać je leniami 🙂 Takie przedstawienie lwa kłóci się z tym, że jest w tak zwanej Wielkiej Piątce Afryki – najbardziej niebezpiecznych zwierząt tego kontynentu.

lew afrykański

Symbol, a może coś więcej?

 

Lew to niezwykłe zwierzę, ale i niezwykły symbol. Może w tym całym zamieszaniu związanym z jego siłą, pięknem, wielką grzywą, jego postawą i tym wszystkim co kojarzy się nam z „królewskimi” cechami, zapominamy, że może być po prostu zwyczajnym dzikim kotem. Jak w przypadku irbisa i tygrysa, dla lwa również największym zagrożeniem jest oczywiście człowiek. Niestety pomimo starań osób broniących praw zwierząt, nadal dla wielu osób lew jest ważnym trofeum, właśnie głównie z powodu tego, czego jest symbolem. Jeśli nadal nie uda nam się tego odróżnić: symbolu od lwa, to on także znajdzie się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

symbol lwa

Standardowo już zachęcam do kliknięcia linku i obejrzenia krótkich filmów 🙂

 

https://www.youtube.com/watch?v=cbE__L4fhdY

 

https://www.youtube.com/watch?v=ji7a77hNH5A

 

https://www.youtube.com/watch?v=7VvYBH0sopY

 

 

Źródła:

Wikipedia, YouTube, strona dinoanimals.pl

 

Autor artykułu:

Róża M.

dziki kot

Komentarze

 1. adam
  | Odpowiedz

  lew nie jest królem zwierząt i koniec kropka

  • Kasia
   | Odpowiedz

   Panie Adamie, bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze dotyczące tego artykułu. Czasem tytuły są budowane na zasadzie dowolności i twórczej mocy autora tekstu, czasem mają wzbudzać zainteresowanie, czasem bywają nie do końca w stu procentach zgodne z prawdą, a mają jedynie zaciekawić. Potocznie mówi się, że lew jest królem zwierząt – ta opinia ma wielu zwolenników i przeciwników, a Pan w swoich komentarzach należy do tych drugich – i bardzo dobrze, każdy może mieć własne zdanie i dziękujemy za opinię. Tutaj stawiamy kropkę – ponieważ nie jesteśmy w stanie akceptować wszystkich pana komentarzy – dbamy o to, aby między innymi komentarze nikogo nie obrażały, ale także przyjmujemy odmienne opinie. Pozdrawiamy serdecznie!

 2. Róża M.
  | Odpowiedz

  Cały cykl powstał po to by przybliżyć wiedzę na temat dzikich kotów. Tytuł tego konkretnego artykułu jest jedynie nawiązaniem do powszechnego postrzegania lwa, jako króla zwierząt. Oczywiście każdy ma prawo mieć własne zdanie w tym temacie. Dla jednych królem zwierząt będzie płetwal błękitny, dla kogoś innego – mrówka 🙂 Sugeruję by skupić się następnym razem nie tylko na tytule, ale również na całej treści artykułu i czytać uważnie – np. podsumowanie na końcu. Jasno jest tam napisane, że przez to jak jest postrzegany lew, zapomina się, że jest po prostu ZWYKŁYM kotem 😉 Mimo wszystko doceniam i dziękuję za wszystkie komentarze oraz wpisy. Pozdrawiam.

 3. Reko 555
  | Odpowiedz

  Lew nie jest królem zwierząt bo żadne zwierzęta nie słuchają się go bo każdy gatunek martwi się o swój gatunek a nie inne gatunki.

 4. michał kwiatkowski
  | Odpowiedz

  spodobał mi się ten artykuł lew król wszystkich zwierząt prze piękne zwierzę lew ma piękną grzywę która oznacza że jest królem zwierząt

 5. ADAM KWIATKOWSKI
  | Odpowiedz

  LEW AFRYKAŃSKI NIE JEST KRÓLEM ZWIERZĄT TO JEŻELI JUŻ PŁETWAL BŁĘKITNY TO KRÓL ZWIERZĄT BO JEST NAJWIĘKSZYM ZWIERZĘCIEM JAKIE KIEDY KOLWIEK ŻYŁO NA NASZEJ PLANECIE NAWET OGROMNE ZWIERZĘTA PREHISTORYCZNE SĄ MNIEJSZE OD PIĘKNEGO WIELORYBA NAZYWANEGO PŁETWALEM BŁĘKITNYM.

 6. Adam Kwiatkowski
  | Odpowiedz

  wiem że samiec lwa afrykańskiego posiada grzywę ale dla mnie samiec lwa afrykańskiego mniej ciekawy od lwicy bo lwica nie posiada tej grzywy bo dla mnie ta grzywa jest dziwna nudna i nie pasuje mi do samca lwa afrykańskiego tylko do niczego co żyje na ziemi nie podoba mi się grzywa samca lwa afrykańskiego dlatego wolę lwice i lwiątka bo nie mają tych grzyw które mają dorosłe samce lwów afrykańskich.

 7. ania balasa
  | Odpowiedz

  lew nie jest królem zwierząt

 8. adam kwiatkowski
  | Odpowiedz

  lew nie jest królem zwierząt

 9. Adam Kwiatkowski
  | Odpowiedz

  moim zdaniem słoń afrykański sawannowy jest królem zwierząt a nie ten lew który nie jest królem zwierząt.

 10. Anonim
  | Odpowiedz

  lew nie jest królem zwierząt

 11. Mateusz J.
  | Odpowiedz

  Lew, Król
  silna krew,
  On wspaniałą jednostką jest,
  Generalnie szef wśród cech!
  Wdaje się we znaki, zawsze
  Miłym panem jest.

  Godny, do naśladowania
  pewny siebie,
  daję o sobie znać,
  Jego ciemna grzywa,
  na nie jedno wpływa.

  Tymi o to słowami,
  chciałem dodać komentarz,
  jaki lew jest wspaniały,
  otoczony miłymi wspomnieniami!

  • Instruktor z pracowni pamiątkarstwa
   | Odpowiedz

   Panie Mateuszu – piękne podsumowanie!! 🙂 nic dodać, nic ująć 😉

  • Adam Kwiatkowski
   | Odpowiedz

   dorosły samiec lwa afrykańskiego jest dla mnie najnudniejszym kotowatym na świecie bo posiada grzywę a grzywa nie pasuje mi do kotowatego tylko bardziej do czał czała

 12. Justyna T.
  | Odpowiedz

  Bardzo się wciągnęłam w ten cykl artykułów. Czekam z niecierpliwością na kolejną część! 🙂

 13. Mistrzowie
  | Odpowiedz

  Fajne i ciekawe artykuły. Zaciekawiły nas te zwierzęta. Bardzo zaciekawił nas fakt, iż lwice bardziej są zainteresowane lwami, które mają ciemniejszą grzywę niż jaśniejszą. Dzięki Tobie dowiedzieliśmy się dużo o życiu w stadzie i warunkach w jakich żyją oraz innych interesujących faktach i zwyczajach tych drapieżników.

 14. Róża M.
  | Odpowiedz

  Cieszę się, że moje artykuły podobają się. Został jeszcze jeden. Mam nadzieję, że okaże się równie ciekawy jak poprzednie. Pozdrawiam.

 15. Fanka kotów
  | Odpowiedz

  Wciągnęły mnie te artykuły o dzikich kotach. Zaczynam być ich fanką. Z niecierpliwością czekam na kolejny 😉

 16. Czytelnik
  | Odpowiedz

  Świetny artykuł. Piękne zwierzęta! Lubie Lwy kojarzą mi się z wolnością.

  • Anonim
   | Odpowiedz

   Wiem że ty lubisz dorosłe samce Lwów z kudłatymi grzywami ale ja Wolę lwice i lwiątka bo nie mają tych grzyw które nie pasują do kotowatych tylko do ras psów
   z długą sierścią.

Zostaw swój komentarz