Wszyscy wszystkim ślą ŻYCZENIA!

with Brak komentarzy

Boże Narodzenie to bardzo ważne święto dla Polaków, którzy rodzinę, przyjaciół, zdrowie i tradycję wymieniają jako najważniejsze dla nich wartości w życiu. Kartka Bożonarodzeniowa zajęła swoje miejsce w historii dawno temu, ale nadal jest pięknym mostem pamięci łączącym nas z tymi, którzy są dla nas najważniejsi.

Kartka Bożonarodzeniowa – a może coś więcej?

         Kartkę w domu pewnie znajdzie każdy (bo kto nie ma?! 🙂 ), ale nadal będzie to tylko zwykła kartka. Jeśli zechcesz ją udekorować i napisać do niej życzenia dla kogoś dla Ciebie ważnego – przestanie być zwykłym papierem. Będzie nośnikiem Twoich myśli, uczuć i pamięci. Stanie się kartką Bożonarodzeniową, listem, życzeniami. To proste.

kartka z szopką

SMS kontra tradycja

W szkołach pojawia się wiele akcji, nawiązujących do tradycji. Dzieci często znają tylko życzenia świąteczne przez sms, maila i inne elektroniczne formy. Wyślą, i chwilę później o tym zapominają. Kartki świąteczne mają dziś trudne zadanie – walczą trochę o swój byt w erze tempa i braku czasu. Pamiętajmy – nadal warto uczyć najmłodszych tradycji!

życzenia świąteczne sms

Powrót do przeszłości – pocztówka świąteczna

         Niuanse i detale pomagają zrozumieć nam naszą historię, dlatego też różnorodność kartek powstających w danym czasie, jest tak fascynująca! Tak jak po obrazach – po kartkach możemy zobaczyć, kiedy zostały do nas wysłane. Na przestrzeni dekad zmieniała się także forma samych życzeń. Kartki Bożonarodzeniowe są doskonałym materiałem badawczym, ponieważ historia życia codziennego zawsze kształtuje nasz światopogląd. Również dzieje samych kartek świątecznych są niezwykle interesujące.

Mamy dawne kartki świąteczne… obrazy miejsc, których już nie ma. W czasie wojen I i II – kartki Bożonarodzeniowe zawierały elementy ludowe i patriotyczne, np. z flagą. Po wojnie – byliśmy zapatrzeni w przepych „dobrobytu sutego stołu”, wzorowaliśmy się na kartkach z USA. Raz pojawiał się Mikołaj, Święta Rodzina, Anioł lub Gwiazdka. Czasem zdjęcie. Obecnie mamy rękodzieło i Scrapbooking, świąteczne kartki 3d i tutoriale na Internecie.

Ale czy to zmienia samą wartość Kartki Bożonarodzeniowej? Nie.

kartki bożonarodzeniowe najpiękniejsze

Życzenia świąteczne jako wyraz pamięci

Czego brak w dzisiejszych czasach? Czasu? Rozmowy? Bliskości? Kontaktu? Pewnie tak. A może po prostu zapominamy, że człowiek jest przecież istotą społeczną 🙂

Kultywujmy tradycję bycia razem, na przykład razem robiąc kartki, które możemy przesłać do bliskich lub podarować w prezencie.

kartka bożonarodzeniowa

Stwórz własną kartkę dla najbliższych – napisz życzenia i wyślij je tradycyjnie.

Autor: Joanna Demska – instruktor terapii zajęciowej

Warsztat tworzenia kartek świątecznych

Zostaw swój komentarz